W programie “Pakt z Biznesem” emitowanym na kanale REACH4 biznes, Izabela Kozakiewicz przybliża najistotniejsze sprawy dla polskich przedsiębiorców. Gościem najnowszego odcinka jest Maciej Kotok, Prezes Zarządu Evertop, przedsiębiorca działający w branży IT, który ma doświadczenie we współpracy z sektorem publicznym.

Kim jest rzetelny płatnik?

Pojęcie “rzetelności” można rozumieć na wiele sposobów. W kontekście płatnika najistotniejsza jest, aby płatności były realizowane zgodnie z umową.

Jak poszukiwać rzetelnych płatników?

W sektorze małych i średnich przedsiębiorstw trzeba poświęcać dużo czasu i trudu na realizację zamówień. Przedsiębiorcom brakuje zatem czasu na weryfikację swoich kontrahentów.

Istnieją jednak odpowiednie narzędzia – wywiadownie gospodarcze czy centralne bazy, które identyfikują nierzetelnych przedsiębiorców. Zdarzają się również polecenia – w końcu duża liczba klientów jest pozyskiwana z polecenia osoby zaufanej. Ta ostatnia metoda w praktyce nie zapewnia jednak bezpieczeństwa.

Co z sektorem publicznym?

Różnica jest ogromna. Otóż, okazuje się, że podmioty z sektora publicznego niemal nigdy nie opóźniają się z płatnościami. W efekcie zamawiający publiczni z całą pewnością są rzetelnymi płatnikami. Wynika to z prostego faktu – mają oni zagwarantowane środki jeszcze przed ogłoszeniem przetargu.

Jak wyglądają formalności przy sektorze publicznym?

Rzeczywiście “papierologia” przy realizacji projektów publicznych stanowi spory mankament. Warto ją podzielić na dwie części. Pierwsza to część formalna, związana z pozyskaniem zamówienia.

Druga część to sama realizacja umowy. W praktyce tutaj spotkamy się ze znacznie większą liczbą formalności, niż w przypadku prywatnych partnerów biznesowych.

Co w przypadku sytuacji nieprzewidywalnych, przy realizacji projektu dla sektora publicznego?

Takich sytuacji jest naprawdę dużo. Każdą nieprzewidzianą zmianę trzeba więc sformalizować. Sprawia to, że ścieżka do realizacji każdej modyfikacji wstępnego projektu jest dłuższa niż w sektorze prywatnym.

Jak zacząć przygodę z zamówieniami publicznymi?

Przede wszystkim warto zatrudnić osobę, która już kiedyś się tym zajmowała, składała oferty w przetargu publicznym. Takie doświadczenie jest bowiem bardzo istotne.

Jeśli jednak koniecznie chcemy to robić samodzielnie, to najlepiej zacząć od prostych wyszukiwarek zamówień publicznych, które są powszechnie dostępne. Warto w nich przejrzeć zamówienia publiczne, które są w nich opublikowane – nawet rozstrzygnięte przetargi. W ten sposób zobaczymy jakiego typu są to zamówienia, jakie były oferta, kto je składał, jaką ilość i w jakiej kwocie. Dzięki temu odnajdziemy się w realiach sektora publicznego.

Możemy również zacząć w przetargach startować. Za błędne złożenie oferty nie grozi bowiem żadna odpowiedzialność – będzie nas to kosztowało tylko czas i wysiłek. Ponadto, można także sięgnąć po kursy i szkolenia z zakresu zamówień publicznych.

Jakie firmy mogą sięgać po zamówienia publiczne?

W zasadzie każda firma ma taką możliwość. Zamówienia publiczne są bardzo zróżnicowane – znajdziemy takie odpowiednie dla wielkich przedsiębiorców na gigantyczne kwoty rzędu kilkudziesięciu milionów jak i małych biznesów, którzy mogą liczyć na projekty za kilkaset tysięcy PLN.

Co można usprawnić w sektorze zamówień publicznych?

Wydawanie pieniędzy publicznych musi być regulowane. Jednocześnie trzeba mieć jednak świadomość, że im mniej formalizmów, tym lepiej dla przedsiębiorców.

Kolejną sprawą jest kwestia kryteriów oceny w przetargach. Zamawiający często definiują jedyne kryterium jako cenę, co jest słabym rozwiązaniem. W efekcie, nie wybierają najlepszych wykonawców.

Problematyczna bywa również sama realizacja umów. Chodzi o fakt, że płatność jest dokonywana dopiero na samym końcu. Wykonawca musi więc posiadać zapasy lub kredyt, który pozwala mu realizować daną umowę, gdyż w innym przypadku będzie miał poważne problemy z płynnością lub będzie nawet zagrożony upadłością. Dzielenie zamówień na etapy byłoby znacznie lepszym rozwiązaniem.

Jakie Maciej Kotok ma plany na przyszłość dotyczące realizacji zamówień?

Maciej Kotok uważa, że z jednej strony zagraniczni klienci prywatni są bardzo perspektywiczni, a z drugiej strony mamy obecnie dużo zamówień z sektora publicznego do zrealizowania. Co więcej, są to często projekty stosunkowo łatwe do zdobycia.

Dlatego, według Macieja Kotoka kluczem do sukcesu jest zachowanie balansu bezpieczeństwa między sektorem publicznym a prywatnym.

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całą rozmową, znajduje się ona poniżej.

Tych z Państwa, którzy chcą podzielić się swoimi oczekiwaniami w obszarze potrzeb edukacyjnych z zakresu zamówień publicznych i ich dostępności dla firm MŚP, zapraszam do wypełnienia ankiety na stronie: politykazakupowa.gov.pl