J2T

akademia baner pojedynczy wpis żółty

Centralny bank Szwecji (Riksbank) pozostawił stopy na niezmienionym poziomie, co było zgodne z oczekiwaniami. Niemniej, jednocześnie w czasie odłożona została pierwsza podwyżka kosztu pieniądza.

Zobacz: Inwestuj bez ryzyka. Otwórz konto i odbierz 30$ na start

Bank wskazywał w komunikacie między innymi na:

  • aktywność gospodarcza wciąż podnosi się, choć nie brakuje zagranicznych ryzyk
  • duża gotowość do zmian w polityce w kierunku większej ekspansji, jeśli będzie konieczne w celu osiągnięcia zakładanego pułapu inflacyjnego
  • perspektywa wzrostu za granicą, szczególnie dla UK, została obniżona
  • biorąc pod uwagę podwyższoną niepewność Komitet uważa obecnie, że okres podwyżki stóp procentowych zostanie odłożony w czasie, co najmniej do drugiej połowy 2017
  • bank jest gotowy na interwencje na rynku FX, jeśli korona będzie umacniała się zbyt szybko, zagrażając inflacji
źródło: Riksbank
źródło: Riksbank

Warto zauważyć, na mocą rewizję w dół prognozy stopy repo w przyszłym i w 2018 roku, co naturalnie nie powinno sprzyjać SEK. Niemniej jednak notowania korony pozostają dość stabilne, zarówno względem euro jak i dolara. Wynika to z faktu, że taki scenariusz był oczekiwany przez rynek.

Forex Demo

Zobacz: Niebawem koniec deflacji w Japonii?

Dzisiejsza decyzja jest zgodna z naszą prognozą przedstawioną kilka dni temu. Ponadto wciąż podtrzymujemy pogląd, iż kupno SEK względem EUR powinno być ciekawym zagraniem, zwłaszcza po ostatniej deprecjacji w reakcji na wyniki referendum. Więcej o fundamentach korony pisałem osobiście ponad 2 miesiące temu.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale doskonale wiemy, jak Ci ją ułatwić. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO