akademia baner pojedynczy wpis żółty

Zespół RBC sugeruje, że umiarkowany wzrost zatrudnienia na australijskim rynku pracy prawdopodobnie będzie kontynuowany w maju. Bank oczekuje wzrostu zatrudnienia o 10 tys., co ma być wartością podobną do kwietniowej.

Niemniej nie jest to wystarczająca ilość by wchłonąć podaż pracy przy obecnej stopie wzrostu populacji na poziomie 1,5% i stopie partycypacji pracy równej 64,9%. Stąd bank oczekuje wzrostu stopy bezrobocia o 0,1pp do 5,8%.

Zobacz: Bezpłatne sygnały forex w XM. Sprawdź naszą skuteczność

Z kolei kwartalna aktualizacja dotycząca wykorzystania siły roboczej również ma być godna obserwacji biorąc pod uwagę, że sugerowała ona większy zastój na rynku pracy aniżeli sugeruje stopa bezrobocia.

Prócz danych dla dolara australijskiego, we czwartek poznamy dane o wzroście gospodarczy w pierwszym kwartale z Nowej Zelandii. RBC oczekuje, iż produkt krajowy brutto wzrósł 0,5% k/k i 2,6% r/r, co ma być wspierane przez wydatki gospodarstw domowych i w budownictwie mieszkaniowym.

Zobacz: Inwestuj bez ryzyka. Otwórz konto i odbierz 30$ na start

Zaś inwestycje prawdopodobnie pozostaną stłumione, biorąc pod uwagę spadek w terms of trade, który powinien również skurczyć wzrost dochodu narodowego.

Wielkości eksportowe były również kiepskie w pierwszym kwartale roku, podobnie jak popyt zewnętrznym, który także powinien odjąć nieco od wzrostu gospodarczego.