Analitycy japońskiego banku nie oczekują żadnych zmian w polityce EBC w porównaniu do posiedzenia z grudnia. Pomimo rozczarowania ostatnim posiedzeniem, EBC ma wciąż opcje na dalsze luzowanie, nie było również jakichkolwiek wskazówek, jakoby próg -0,3% na stopie depozytowej był jakimś sztywnym progiem.
Zobacz: Inwestuj bez ryzyka. Otwórz konto i odbierz 30$ na start
Możliwość rozszerzenia miesięcznego skupu aktywów, wzrost jego tempa i rozszerzenie czasu trwania APP poza marzec 2017 – wszystkie te prawdopodobieństwa ostatnimi czasy wzrosły.
Tym samym nadchodzące posiedzenie 21 stycznia będzie kluczowe dla oceny tolerancji poziomu przez Radę, co do istotnego osłabienia krótkoterminowych oczekiwań inflacyjnych, które ewoluuje, a także będzie również (posiedzenie) obserwowane pod kątem możliwości “ponownej oceny” czy konieczne jest dalsze luzowanie pieniężne. Dodatkowo prócz dywergencji polityki monetarnej bank dostrzega, iż średnioterminowe pływy międzynarodowe stały się bardziej negatywne dla euro. Jednocześnie Nomura oczekuje dalszych odpływów kapitału z rynków “fixed income” w tym roku.
Zobacz: Bezpłatne sygnały forex w XM. Sprawdź naszą skuteczność
Jeśli chodzi o posiedzenie Banku Kanady bank spodziewa się cięcia stóp o 25pb do poziomu 0,25%. Drugi szok cenowy na rynkach ropy (WTI, Brent, WCS) skutkował spadkiem znacznie poniżej założeń BoC z października, tym samym Bank może chcieć ochronić się przed dalszym ryzykiem spadku poprzez cięcie stóp.