Kluczowe wydarzenia z tego tygodnia:
Donald Trump zatwierdza proces zmiany
Inwestorzy (oraz obywatele USA) nareszcie otrzymali pewne klarowne informacje dotyczące wyniku wyborów, ponieważ Donald Trump wyraził zgodę na rozpoczęcie przez Amerykański Urząd Administracji (GSA) procesu przejścia na administrację Joe Bidena. Choć Trump wciąż twierdzi, że wybory były nieuczciwe, to jednak wydał wyżej wskazane polecenie, co oznacza, że w pewnym stopniu zaakceptował ich wynik i rynek może skupić się na zaprzysiężeniu Joe Bidena, które będzie miało miejsce 20 stycznia. Rynek oczekuje, iż nowy prezydent będzie pragnął szybko ogłosić nowy pakiet stymulacyjny.
Ogromny spadek na rynku złota wywołany optymizmem związanym ze szczepionką
Ceny złota w tym tygodniu spadły do najniższego poziomu od wczesnego lipca. Stało się tak, ponieważ zainteresowanie bezpieczną przystanią na rynku wyparowało ze względu na budujący optymizm dotyczący nowych informacji na temat szczepionek przeciw COVID-19. Jako że wiele wiodących spółek medycznych naciska teraz na zatwierdzenie ich leków przez odpowiednie organy, a rządy USA i Wielkiej Brytanii planują rozpocząć ich dystrybucję przed końcem roku, rynki metali szlachetnych ucierpiały na tej fali przepływu ryzyka.
Wielka Brytania wprowadza nowe zasady dotyczące lockdownu
Brytyjski rząd ogłosił nowe zasady lockdownu, które wejdą w życie 2 grudnia, czyli w momencie gdy obecny, ogólnokrajowy lockdown się zakończy. Wielka Brytania wróci wtedy do swojego systemu systemu wielopoziomowego, wraz z najwyższym trzecim poziomem, który jest identyczny co aktualny lockdown. Obecnie oczekuje się, że Londyn trafi do poziomu drugiego, co oznacza, że pewne zgromadzenia będą dozwolone, a niektóre obiekty zostaną otwarte. Pojawiły się jednak pewne ostrzeżenia, że cały kraj znajdzie się w trzecim poziomie, lecz przed Świętami Bożego Narodzenia sytuacja może ulec zmianie.
Kluczowe wydarzenia w przyszłym tygodniu:
Spotkanie OPEC
Spotkanie OPEC, które odbędzie się na początku przyszłego tygodnia, będzie kluczowym determinantem cen ropy do końca bieżącego roku i na początku przyszłego. Biorąc pod uwagę fakt, że obecne ograniczenia produkcji mają się zakończyć w styczniu 2021, rynek jasno oczekuje, że kartel ogłosi przedłużenie cięć przynajmniej do końca pierwszego kwartału 2021, jako że świat wyczekuje momentu, w którym różne szczepionki zaczną być rozprowadzane, co powinno zwiększyć popyt na ropę, ponieważ największe gospodarki powrócą do normalności.
Grudniowe spotkanie Banku Rezerwy Australii
Po najbliższym spotkaniu Banku Rezerwy Australii, które będzie miało miejsce w poniedziałek, nikt nie oczekuje dalszych zmian, skoro stopy procentowe zostały obniżone w listopadzie. Zamiast tego RBA prawdopodobnie powtórzy swoje ostrzeżenie oraz potwierdzi swoją gotowość do dalszych działań, jeżeli tylko będą one konieczne.
NFP, czyli dane o zatrudnieniu w sektorze pozarolniczym w USA
Raporty dotyczące rynku pracy w USA będą z całą pewnością bacznie obserwowane. Po październikowym wyniku, który osiągnął liczbę 638 tysięcy, rynek tym razem spodziewa się zaledwie 520 tysięcy, co odzwierciedlałoby wyraźną utratę tempa ożywienia gospodarczego i mogłoby wywrzeć dalszą presję na Amerykańską Rezerwę Federalną.
Warto zwrócić uwagę na rozmowy dotyczące Brexitu
Choć rozmowy w sprawie Brexitu wkraczają w ostatni miesiąc fazy przejściowej, to brytyjski rząd wciąż nie osiągnął porozumienia z Unią Europejską w sprawie przyszłości handlu. Jako że zarówno Bank Anglii, jak i wielu rynkowych gigantów ostrzegają przed niebezpieczeństwami związanymi z brakiem porozumienia, należy spodziewać się wzrostu znaczenia i wpływu nagłówków gazet na waluty oraz rynki finansowe Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej.
Zespół Tickmill