Polska złotówka umacniała się w październiku. Złoty zyskiwał wobec głównych światowych walut tj.: dolar, euro, frank czy funt. Co ciekawe, największy opór stawił złotemu brytyjski funt. Na parę walutową GBP/PLN patrzymy w czwartek, 3 listopada. Funt traci na początku nowego miesiąca. Dziś opublikowana została decyzja Banku Anglii (BoE). Najpierw decydenci BoE przegłosowali podwyżkę stóp procentowych o 75 punktów bazowych. Chwile później kurs pary GBP/PLN zszedł do 5,38 PLN dziś po godzinie 15. Co dalej z parą walutową GBP/PLN?
Złoty umacnia się w październiku
Rodzima waluta wypadła bardzo dobrze w październiku wobec popularnych światowych walut. Złoty mocno umacniał się w zakończonym niedawno miesiącu. Funt szterling również odczuł “siłę” złotego, jednak najmniej spośród głównych światowych walut. Dla porównania warto zaznaczyć, że ogólnie w październiku notowania :
- USD/PLN obniżyły się o nieco ponad 3,60%
- CHF/PLN spadły o 5%
- EUR/PLN wylądowały niżej o 2,80%
- GBP/PLN zsunęły się o blisko 1%
Funt w relacji do złotego traci również w pierwszych dniach listopada.
Inflacja w Polsce nie zwalnia tempa
W poniedziałek, 31 października w Polsce opublikowany został wstępny raport dotyczący inflacji konsumenckiej (CPI). Inflacja w Polsce nie zwalnia tempa i w skali rocznej wynosi 17,9%. Październikowe dane wykazały najwyższy odczyt inflacji w Polsce od 1996 roku. Wskaźnik znacząco przebija cel inflacyjny określony przez NBP.
Bank Anglii z najwyższą podwyżką od 33 lat
Dziś, 3 listopada o godzinie 13 ujawniono decyzję Banku Anglii (BoE). Instytucja poinformowała o podwyżce stóp procentowych o 75 punktów bazowych. Bank Anglii zdecydował się na najwyższą od 33 lat podwyżkę stóp.
Do oświadczenia dołączone zostały perspektywy wydane przez Bank Anglii. W nich zauważono, że produkt krajowy brutto (PKB) będzie spadał w całym 2023 roku oraz w pierwsze połowie 2024 roku. Inflacja w Wielkiej Brytanii ma wzrosnąć do około 11% jeszcze w tym roku. Sytuacja poprawić ma się po nowym roku.
Funt traci po decyzji BoE
Funt szterling do dzisiejszej decyzji Banku Anglii (BoE) przygotowywał się od początku obecnego tygodnia. Względem polskiej złotówki funt tracił już od poniedziałku. Podwyżka Banku Anglii zdawała się pomóc brytyjskiemu funtowi. Jednakże stało się całkowicie odwrotnie. Agresywna podwyżka w połączeniu ze zredukowanymi perspektywami dla brytyjskiej gospodarki dobiły funta. Po decyzji BoE funt stracił w ciągu godziny blisko 1% wobec polskiej złotówki. Kurs pary GBP/PLN zszedł do 5,38 PLN po godzinie 15. Funt w godzinach wieczornych powiększa straty.
Spoglądając już na wykres pary walutowej GBP/PLN, warto wyznaczyć kilka istotnych stref. Kurs GBP/PLN oscyluje obecnie nieco poniżej 5,38 PLN. Z tego miejsca rynkowi najbliżej do wsparcia, które wyznacza przedział cenowy 5,3430-5,3625 PLN.
Scenariusz wzrostowy
Teraz warto będzie obserwować, czy rynek utrzyma wspomniane wyżej wsparcie (5,3430-5,3625 PLN). Para GBP/PLN postawić może w najbliższym czasie właśnie na zejście do tego zakresu i sprawdzenie na nim układu sił rynkowych. Utrzymanie obszaru wsparcia determinować będzie odbicie funta. W takim wypadku re-test od góry tego zakresu świadczyłby o chęci powrotu w okolice 5,44 PLN. W tych rejonach funt mógłby nieco zwolnić, lecz po odnalezieniu zapału kupujących ma potencjał powrócić do 5,50 PLN.
Scenariusz spadkowy
Natomiast funt postawić może na dalsze, głębsze zejście. Dobrze byłoby zobaczyć przed takim ruchem podbicie. Taki ruch polegałby na sprawdzeniu od dołu październikowego dołka (rejon 5,43 PLN). Następnie pewnym ruchem rynek zszedłby do strefy wsparcia (5,3430-5,3625 PLN) i postawiłby na przełamanie tego zakresu. W takim układzie potencjalny wydaje się spadek do notowań GBP/PLN 5,30 PLN.
Podsumowanie
Zarówno funt, jak i polska złotówka zmagają się z szalejącą inflacją. W Polsce jednak ta inflacja jest wyższa, a Narodowy Bank Polski podejmuje decyzję o podwyżkach w kratkę. Funt wydaje się mieć lepszą perspektywę.