J2T

Decyzja centralnego banku Szwecji zostanie opublikowana już za niespełna godzinę, tym samym jest czas by spojrzeć jak rynek stopy procentowej pozycjonuje się przed tymże wydarzeniem.

Porównując stawki kontraktów FRA 3×6 dla obydwu walut dostrzegamy wciąż utrzymującą się dywergencję, według której kurs EURSEK powinien oscylować w rejonie 9,30. Stąd też mamy sporą przestrzeń do aprecjacji szwedzkiej korony w przypadku braku cięcia stóp/rozszerzania QE przez Riksbank.

Zobacz: Na co zwracała uwagę Yellen. Co z marcową podwyżką?

Głównym ryzykiem dla SEK jest oczywiście nadchodzące posiedzenie EBC w marcu i oczekiwana kolejna transza luzowania monetarnego. Tym samym władze monetarne w Szwecji chcąc zabezpieczyć się przed nadmierną aprecjacją SEK mogą już dzisiaj zadziałać zapobiegawczo. Wszak należy pamiętać, że zbyt mocny kurs waluty mocno utrudnia kreowanie presji inflacyjnej. Z drugiej strony Riksbank wspominał w swoim komunikacie, że korzystny efekt na inflację ze strony kursu walutowego (pass-through) powinien słabnąć.

Forex Demo

Screen Shot 02-11-16 at 08.39 AM

akademia baner pojedynczy wpis żółty

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale doskonale wiemy, jak Ci ją ułatwić. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO