Azjatycki rynek akcji traci dzisiejszego ranka podążając za wczorajszymi dużymi spadkami w Europie i USA, choć niektóre giełdy (Chiny i Hongkong) są nieczynne z powodu Święta Smoczych Łodzi. Doniesienia sugerują, że obniżki spowodowane są obawami dotyczącymi dalszego wzrostu zakażeń COVID-19 w Stanach Zjednoczonych oraz ponownym wprowadzeniem niektórych elementów lockdownu w części Niemiec. W Wielkiej Brytanii rozpoczęto testy szczepionki na ludziach. Mówi się, że brytyjski rząd planuje w przyszłym tygodniu ujawnić korytarze turystyczne do 10 krajów. Decydenci Amerykańskiej Rezerwy Federalnej komentują, że gospodarka jest na dobrej drodze do poprawy w drugiej połowie 2020, lecz nadal istnieje ogromne ryzyko. Jeden z nich powiedział, że przejście na ujemne stopy procentowe nie jest prawdopodobne. Senat Stanów Zjednoczonych podobno pracuje nad ustawą pozwalającą ich obywatelom pozywać Chiny za COVID-19. Mówi się także, że Biały Dom rozważa nowe cła na niektóre europejskie dobra.
Czerwcowy sondaż handlu CBI ukaże dziś jak wygląda wskaźnik aktywności konsumenckiej po lockdownie. Niepotwierdzone raporty sugerują, że zauważono dużą sprzedaż po ponownym otwarciu. Oficjalny pomiar sprzedaży detalicznej pozytywnie zaskoczyły w maju osiągając wzrost w wysokości 12% i dzisiejsze dane mogą ukazać dalsze sygnały poprawy w tym miesiącu.
Dzisiejsza publikacja amerykańskiego PKB za cały kwartał nie powinna się zmienić w stosunku do update’u sprzed miesiąca. Tak więc rynki prawdopodobnie skupią się na bardziej aktualnych wskaźnikach. Międzynarodowy bilans handlowy oraz zamówienia i dostawy dóbr trwałych, według prognoz mają wykazać poprawę. Czerwcowy wskaźnik przemysłowy od FED z Kansas City ma dopasować się do wartości swoich odpowiedników notowanych w innych częściach kraju, czyli znacząco się podwyższyć. W końcu, tygodniowa zadeklarowana ilość bezrobotnych, której wartości spadają od kilku tygodni, będzie obserwowana pod kątem dalszych sygnałów, że szczyt bezrobocia w USA już za nami.
Europejski Bank Centralny wypuści dziś protokół z ostatniego posiedzenia dotyczącego polityki monetarnej, podczas którego rozszerzył swój ratunkowy program pandemiczny. Ten tekst może dać nam więcej szczegółów na temat dalszych decyzji EBC w tej kwestii. Prawdopodobnie najwięcej zainteresowania dziś wygeneruje przemówienie Andy’ego Haldane’a z Banku Anglii. Jednak, według oficjalnego rozkładu, ma on mówić na temat przyszłości społeczeństwa, tak więc nie jest jasne czy poruszy temat polityki monetarnej. Haldane był jedynym członkiem Rady Polityki Monetarnej Banku Anglii, który nie zagłosował za dalszym zwiększeniem skupu aktywów w zeszłym tygodniu. Rynki są zainteresowane powodami jego sprzeciwu oraz reakcją na komentarze szefa Banku Anglii, którym jest Andrew Bailey. Powiedział on, że woli najpierw zmniejszyć zasoby aktywów Banku Anglii i dopiero wtedy rozważyć obniżkę stóp procentowych.
Pierwsze szacowania wykonane przez CitiFX Quants dotyczące przepływów walutowych w celu ich zbalansowania na koniec czerwca wskazują na niewielką potrzebę sprzedaży dolara amerykańskiego. Wstępne oszacowanie modelu sugeruje historyczne odchylenie standardowe w wysokości +0,5 w celu sprzedaży USD do wszystkich par walutowych G10. Sygnał do sprzedaży $ jest napędzany potrzebą światowych inwestorów kapitałowych do zwiększenia swoich zabezpieczeń, ponieważ wzrosty giełdy amerykańskiej prawdopodobnie sprawiły, że nie są oni już wystarczający zabezpieczeni. Na EURUSD sygnał jednak jest najsłabszy z powodu imponującej skuteczności europejskich rynków akcji i obligacji. Tak wydajne wyniki prawdopodobnie znaczą, że światowi inwestorzy powinni także sprzedać euro.
Dziś o godzinie 16:00 wygasają opcje na:
- EURUSD
- GBPUSD
- USDJPY
Spojrzenie od strony technicznej i handlowej
EURUSD: kierunek byczy powyżej 1.1170 z celem 1.15
Z technicznej i handlowej perspektywy wsparcie swing zlokalizowane na 1.1170 uchyla furtkę na nowy popyt i szansę na kolejną zwyżkę cen, najpierw by ponownie przetestować szczyty powyżej 1.14, co otworzy ścieżkę do powtórki tegorocznych maksimów na 1.15. Jednak, warto zauważyć, że jeśli dzienna średnia wolumenowa przejdzie na stronę niedźwiedzi z powodu nieutrzymania wsparcia 1.1170/50, jest spora szansa na głębszą korektę, nawet powrotu do 1.10. UPDATE – test 1.1250 nie wygenerował koniecznego popytu, oczekiwane jest kolejne zejście na 1.1170 przed kolejną próbą zwyżki.
GBPUSD: kierunek byczy powyżej 1.24 z celem 1.27
Z technicznej i handlowej perspektywy GBPUSD zeszło do 1.2324, wtedy do rynku dołączyli kupujący i mocno bronili tego poziomu. Teraz należy szukać ruchu do oporu obniżającej się linii trendu zlokalizowanego na 1.25. Niedźwiedzia formacja odwrócenia trendu z tej strefy mogłaby doprowadzić do retestu, a następnie wybicia wsparcia na 1.2320, co otworzy drogę do 1.21. UPDATE – po ataku na 1.2570 nastąpiło zejście do 1.24 i wyłamanie tego poziomu, co otwiera drogę do kolejnego testu 1.2325.
USDJPY: kierunek niedźwiedzi poniżej 107 z celem 105
Z technicznej i handlowej perspektywy USDJPY zareagowało silnym odrzuceniem strefy powyżej 109.5, co sugeruje powrót do poziomu wsparcia na 107. UPDATE – cel osiągnięty, co zapowiada dalszą korektę, tym razem do Pivota S2 zlokalizowanego na 105.
AUDUSD: kierunek byczy powyżej 0.6830 z celem 0.7150
Z technicznej i handlowej perspektywy AUDUSD odrzuciło strefę powyżej 0.7050 i nie utrzymało wsparcia na poziomie 0.6900, oczekuje się więc retestu 0.6650; tylko powrót nad 0.6910 mógłby uruchomić byczy zapał i zasugerować, że korekta została zakończona, co otworzy ścieżkę do kolejnych wzrostów. UPDATE – Poziom 0.6830 wytworzył popyt ze strony kupujących, tak więc do gry powraca możliwość retestu, a następnie wybicia bieżącego cyklu maksimów, co otworzy drogę na poziom 0.7150.
Patrick Munnelly
Tickmill