Co słychać na parze GBP/AUD? Analiza funta do Australijczyka.

J2T

Funt szterling okazuje się jak dotąd silniejszy od dolara australijskiego w 2023 roku. Na sytuację relacji tych walut spoglądamy w poniedziałek 20 marca. Co słychać na parze walutowej GBP/AUD? Zapraszamy na analizę funta do Australijczyka.

Notowania pary GBP/AUD najwyżej od roku

Dla pary walutowej GBP/AUD nowy 2023 rok rozpoczął się od przedłużenia nastrojów z końca ubiegłego roku. W styczniu Australijczyk przeważył nad funtem i doprowadził do obniżki kursu pary GBP/AUD. Sytuacje na swoją korzyść odmienił funt w lutym. Wówczas odrobione zostały straty ze stycznia. W marcu również to brytyjska waluta dominuje. Dobra passa funta powoduje, że notowania pary GBP/AUD znajdują się najwyżej od roku.

Dane z rynku pracy

W minionym tygodniu podane zostały dane z rynku pracy zarówno dla Wielkiej Brytanii, jak i dla Australii. Na początku należy zaznaczyć, że dotyczyły one różnych okresów dla obu państw. Najpierw pojawiły się raporty z brytyjskiej gospodarki. We wtorek, 14 marca odczyty okazały się lepsze od oczekiwań. Warto zauważyć, że stopa bezrobocia w Wielkiej Brytanii nie zmieniła się w styczniu i pozostała na poziomie 3,7%.

Dane z Australii pojawiły się w czwartek, 16 marca i również okazały się silniejsze niż szacowano. Przy tym spójrzmy na to, że stopa bezrobocia w Australii spadła w porównaniu do poprzedniego odczytu (3,7%) i wyniosła 3,5%.

Czas na odczyt brytyjskiej inflacji i decyzję BoE

W rozpoczynającym się dziś tygodniu prym wieść będą dane z Wielkiej Brytanii. W środę, 22 marca przyjdzie czas na odczyt brytyjskiej inflacji. Analitycy szacują, że dwucyfrowy wynik zostanie zbity. Dzień później natomiast, w czwartek (23.03) pojawi się decyzja Banku Anglii (BoE). W tym przypadku obserwatorzy rynków oczekują podwyżki o 25 punktów bazowych.

Kurs GBP/AUD walczy na oporze

Patrzymy już na wykres rynku funta do dolara australijskiego. Kierując się do najbliższych czasowo spostrzeń, należy wskazać, że od końca lutego ruch pary walutowej GBP/AUD był schematyczny. Rynek budował wzrost w myśl zasady wyższy dołek-wyższy szczyt. W takiej narracji zatrzymał się na zakresie cenowego oporu, czyli w przedziale 1,8195-1,8280 AUD.

Forex Demo

Od ponad tygodnia funt nie daje rady przełamać wskazanego obszaru. Zdaje się, że brytyjska waluta czeka na odpowiedni pre-tekst do pokonania oporu. Taki mógłby się pojawić dopiero pod koniec obecnego tygodnia. Zatem do tego czasu to australijski dolar może nieco przejąć kontrolę nad rynkiem. Z tego względu należy liczyć się z cofnięciem notowań w stronę zakresu średniej SMA 77. Jej obszar przypada obecnie na rejony 1,8100 AUD. W tym miejscu rynek odbiłby się i wówczas wraz z odpowiednią siłą, pojawiłoby się przełamanie oporu. Otworzyłoby ono drogę podejścia pod 1,8400 AUD.

Wykres EURUSD
Wykres pary walutowej EUR/USD 20.03.2023

Odrzuceniem powyższych założeń byłoby zepchnięcie funta poniżej średniej i zejście do strefy cenowej 1,7950-1,8040 AUD.

Podsumowanie

Funt znajduje się w lepszym położeniu i ma szansę zdobyć się na pokonanie oporu. Wówczas otworzyłby sobie drogę do wyższych zakresów.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale doskonale wiemy, jak Ci ją ułatwić. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO