Błędy podczas inwestowania – jak ich nie popełniać?

144
J2T

Błędy podczas inwestowania przydarzają się każdemu inwestorowi, niezależnie od jego stażu rynkowego. Trading jest bowiem niezwykle specyficzną sztuką, w której w dużym stopniu mierzymy się z samym sobą i własnymi ograniczeniami. Rynek jest w tym zmaganiu jedynie dodatkiem i kolejnym utrudnieniem. Z tego względu, poszczególnych błędów nie jesteśmy w stanie w pełni wyeliminować. Będą one powracać i rzutować na nasz trading w zależności od naszego doświadczenia i przygotowania.

Jak w każdej dziedzinie życia, problem ten dotyka w szczególności początkujących i niedoświadczonych inwestorów. Doświadczenie na rynku to nic innego niż przeprowadzenie określonej liczby transakcji i … popełnienie w nich pewnych błędów. Inwestorzy, którzy zdają sobie sprawę ze swoich słabości i ograniczeń wykorzystują te błędy do nauki i studiowania własnych zachowań. Analizują je, wyciągają wniosku i dążą do tego, aby tych samych błędów nie popełnić lub popełnić ich mniej.

Proces uczenia się i zbierania doświadczenia rynkowego warto zacząć od poznania błędów, które inni mieli już okazję popełnić. Jest to zdecydowanie tańsza forma edukacji rynkowej, gdyż za ich błędy nie musimy płacić z własnego portfela. W poprzednim artykule przedstawiliśmy pięć podstawowych błędów podczas inwestowania. Teraz, czas na porcję kolejnych pięciu.

Błędy podczas inwestowania: Brak strategii

Zanim zagrasz na giełdzie, określ swój cel inwestycyjny oraz wyznacz system, w zgodzie z którym będziesz postępował. Trzymaj się obranej strategii, nawet jeśli coś niezaplanowanego będzie Cię kusiło. Na przykład decydując się na działania zgodne z wyznacznikami TFI (czyli systematyczne kupowanie jednostek określonych funduszy), nie rezygnuj z nich pod wpływem zmian koniunktury na rynku. Ucz się samodyscypliny i konsekwentnie dąż do celu.

Chciwość

Do zmian przyjętych planów najczęściej prowadzi chęć większego zysku. Młodzi inwestorzy, nie mający jeszcze doświadczenia, powinni wpierw uczyć się konsekwencji, a nie kombinatorstwa. Tak samo nie poleca się liczenia zysków zanim nastąpi zamknięcie transakcji. Można wtedy się niemiło rozczarować.

Rezygnowanie z inwestycji przynoszących niewielki zysk

Niecierpliwość inwestorów powoduje, że szybko rezygnują z tego, co przynosi im mały zysk, bo twierdzą, że inne opcje będą korzystniejsze. Oszczędzanie i pomnażanie pieniędzy wymaga czasu, a modyfikowanie strategii, nagłe przenoszenie pieniędzy z funduszu zrównoważonego do funduszu akcyjnego itp., może skutkować utratą środków. Często nie warto więc poświęcać pewnych instrumentów na rzecz innych.

Forex Demo

Przetrzymywanie stratnych pozycji

Gdy widzisz, że jednostki, którymi dysponujesz, tanieją, nie trzymaj ich, oczekując nagłego wzrostu. Lepiej je od razu sprzedać niż stracić jeszcze więcej. Tym bardziej nie ryzykuj powiększania ich ilości (czyli tzw. uśredniania w dół). Korzystniej jest przenieść środki w inne miejsce niż czekać w nieskończoność na zmianę trendu i w końcu – bez nadziei na zmianę – wycofywać się w najgorszym momencie.

Błędy podczas inwestowania: Brak dywersyfikacji

Jeśli chcesz uniknąć sytuacji, w której tracisz wszystko, czym grałeś, rozłóż ryzyko, inwestując w różne walory, a także umiejętnie buduj swój portfel. Nie używaj wszystkich środków naraz. Nie warto kierować się dewizą „wszystko albo nic”. Bardziej opłacalna jest dywersyfikacja – lokowanie środków w akcje, fundusze, lokaty, złoto itp., a nie tylko w jedną pozycję. Unikaj też sytuacji, w których twoje pieniądze będą zależne od zbyt dużej ilości transakcji, bo wtedy trudno jest mieć wszystko pod kontrolą. Skup się na kilku rodzajach inwestycji i regularnie ich doglądaj.

Błędów popełnianych przez inwestorów jest znacznie więcej. Wymienione powyżej wydają się jednak najistotniejsze, bo obserwuje się je notorycznie.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale doskonale wiemy, jak Ci ją ułatwić. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO