Premier Australii Turnbull ogłosił, że zmierzy się z wysokimi cenami gazu ziemnego poprzez zastosowanie sankcji eksportowych. Limity mają być ogłoszone jeszcze dzisiaj, a w życie mają wejść 1 lipca. Rząd ma pozostać zobowiązany do eksportu gazu LNG, jednak nie kosztem interesów Australijczyków.
Z Australii poznaliśmy również dane na temat cen importu, które wzrosły 1,2% k/k, podczas gdy ceny eksportu wzrosły aż o 9,4% k/k. W obydwu przypadkach odnotowano wartości powyżej oczekiwań. Taki układ dynamiki cen oznacza wyraźną poprawę australijskiego terms of trade, co powinno być pozytywne dla AUD.
Wczoraj dostaliśmy informację, że Biały Dom już przygotowuje dekret w celu wyjścia z traktatu NAFTA, co mocno uderzyło w CAD i MXN. Dzisiaj jednak otrzymaliśmy nieco bardziej uspokajającą informację, iż Trump nie będzie póki co publikował dekretu, pozostając w NAFTA. Liderzy traktatu zgodzili się na renegocjacje.
Zobacz: Inwestuj bez ryzyka. Otwórz konto i odbierz 30$ na start
Chiny opublikowały zyski dla sektora przemysłowego, które wzrosły w marcu 23,8% r/r (poprzednio 2,3% r/r). Głównym powodem większych zysków miał być boom budowlany. Z drugiej strony część analityków wskazuje, że inflacja PPI rośnie, co może podciąć rentowność i nowe inwestycje w dalszej części roku.
Bank Japonii zgodnie z oczekiwaniami nie zmienił ustawień polityki monetarnej, zwiększając jednak perspektywę gospodarczą. Prognoza realnego PKB dla roku 2017/2018 w górę z 1,5% do 1,6%, prognoza dla 2018/2019 w górę z 1,1% do 1,3%. Z kolei w dół zrewidowano projekcję inflacyjną, bazowa CPI ma wynieść w 2017/2018 1,4% (wcześniej 1,5%). Jen praktycznie nie reagował na komunikat.
PBoC ustalił kurs USDCNY na poziomie 6,8896 wobec 6,8845 wczoraj, dodając jednocześnie 50 mld CNY płynności.