Posiedzenie Komitetu Otwartego Rynku zbliża się wielkimi krokami, a w związku z tym pojawia się okazja do tradingu bezpośrednio pod to wydarzenie. W dzisiejszym Trading Roomie przyjrzymy się kilku najciekawszych z punktu widzenia technicznego rynkom, które można rozważyć do ewentualnego zawierania transakcji.
Ostatnie trejdy pod posiedzenie Centralnego Banku Nowej Zelandii (RBNZ) okazały się w połowie sukcesem. Co prawda NZDUSD zeszło zdecydowanie niżej na długo przed samą publikacją decyzji (środa, godzina 21) to jednak AUDNZD pozwolił sporo zarobić, gdy otworzyliśmy pozycję krótką. Jak się okazało opór w postaci średnioterminowej linii trendu spadkowego okazał się być wystarczająco skuteczny. Szczegółowy opis znajdziesz pod linkiem [Trading Room] Handel na NZD w perspektywie posiedzenia RBNZ.
Na wstępie trzeba poruszyć kwestię czysto ekonomiczne, które to mogą skutkować większymi ruchami na parach “dolarowych” w środowy wieczór. Mowa rzecz jasna o tym co właściwie zaprezentuje nam FOMC, a będą to: oświadczenie, nowe projekcje makr, “dot-chart” (wykres obrazujący wysokość stóp w przyszłości według poszczególnych członków Komitetu) i rzecz jasna sama konferencja prasowa Janet Yellen. Więcej w kwestii fundamentalnej można przeczytać na stronie serwisu InsiderFX “Czego spodziewać się po FED?
W tym miejscu pragnę zaprosić na relację z tego wydarzenia LIVE w środę od godziny 19.
USDCAD
Jednym z rynków, na który warto zwrócić uwagę jest USDCAD. Ewentualna korekta nie powinna być długotrwała na skutek powracających do spadków cen ropy naftowej. Dodatkowo powiększająca się dywergencja polityk monetarnych FED i BoC powinna w dłuższym terminie skutkować wzrostem pary.
Technicznie ciekawym pomysłem może być kupno USD w rejonie dolnego ograniczenia kanału trendowego lub bardziej ostrożnie w okolicy strefy popytu oznaczonej niebieskim prostokątem. W obydwu przypadkach zlecenie obronne powinniśmy umiejscowić poniżej 1,2620. Celem dla longa może być nawet okrągły poziom 1,3000 – szczyty z wykresu tygodniowego.
AUDUSD
Ciekawie może być także na popularnym kangurze, który w ostatnich godzinach wyrysowuje formacje trójkąta symetrycznego. Do rozważenia mamy dwie opcje:
- sprzedaż po cenie rynkowej, wówczas SL winien być postawiony powyżej 0,7750 zaś celować możemy w ostatnie minima i później oczywiście w okrągły poziom 0,7500
- mniej ryzykownym zagraniem jest natomiast próba sprzedaży z limitem w okolicy najbliższej strefy podaży, w tym przypadku zlecenie obronne możemy ustawić powyżej kolejnej strefy oporu lub też jeszcze wyżej – nad 0,7905; cele pozostają tożsame jak w wariancie pierwszym
EURUSD
Oczywiście w naszym dzisiejszym zestawieniu nie mogło zabraknąć głównej pary walutowej, której shortowanie wbrew pozorom mogło być ostatnimi czasy nieco trudne – wszystko z powodu dynamiki spadków. Obecnie rynek znajduje się w pobliżu górnego ograniczenia kanału trendowego, skąd już w tym momencie można próbować sprzedawać EURUSD.
Niemniej jednak dla bardziej cierpliwych traderów warto jeszcze nieco poczekać, gdyż prawdopodobieństwo korekcyjnej zwyżki przed FOMC jest wciąż bardzo duże – wzmaga je jeszcze pozycjonowanie funduszy hedge na tym rynku, o czym więcej na stronie serwisu InsiderFX. Pomysł sprzedaży z limitem z pobliskiej strefy oporu może okazać się całkiem dobrym pomysłem (pod warunkiem korzystnego dla dolara wyniku posiedzenia FED). Zlecenie obronne stawiać możemy tuż nad 1,0720.
Dla osób chcących zawierać pozycje krótkie na dłuższy okres atrakcyjnym miejscem dla SL może być kolejna strefa podaży w okolicy 1,09. W obydwu przypadkach celami powinny być ostatnie minima, a później kolejne okrągłe poziomy, wraz z parytetem (1,0000) na czele.
To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale doskonale wiemy, jak Ci ją ułatwić. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!
82% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty.