Zapraszam na cotygodniowy cykl “Trading Room”, w którym w każdy poniedziałek przedstawiana będzie szczegółowa sytuacja na parze walutowej, która wygląda najciekawiej pod kątem handlu w najbliższych dniach. Dzisiaj spoglądamy technicznie, ale i fundamentalnie na rynek popularnego kabla.
W pierwszej części przeanalizujemy sytuację techniczną na parze pod kątem wykresu czterogodzinnego. Warto jeszcze zaznaczyć, iż funt zdecydowanie ruszył mocniej ku górze po czwartkowej publikacji raportu o inflacji Banku Anglii, zaś przed tym wydarzeniem omawialiśmy szczegółowo kilka najciekawszych rynków z GBP. Już wtedy (na stronie serwisu InsiderFX) wspominałem, że dalsza aprecjacja funta zwłaszcza wobec dolara może być ograniczona.
Obecnie rynek GBPUSD w dalszym ciągu przebywa we wzrostowym kanale trendowym, gdzie przy poziomie 1,5430 (opór z wykresu tygodniowego) odnotowaliśmy dzisiaj zdecydowany ruch strony podażowej. Jeszcze istotniejszym pułapem mogą być okolice 1,5490 – to właśnie jego sforsowanie uruchomiło większy ruch spadkowy. W dodatku przebiega w tym miejscu zniesienie 50% podażowej świecy z początku roku, co wzmacnia znaczenie oporu. Wskaźnik siły relatywnej również pokazuje, iż para jest wciąż bliska wykupienia.
- Dobra seria odczytów PMI. Zobacz jakie są szanse na obniżkę stóp przez RPP?
- Zyskaj dostęp do sygnałów i analiz przygotowanych przez profesjonalistę
Pamiętać należy, iż jutro o 10:30 mamy publikację danych o inflacji CPI z UK, która z dużym prawdopodobieństwem ponownie zaskoczy negatywnie. W środę zaś o tej samej porze poznamy figury z tamtejszego rynku pracy, a BoE opublikuje minutes z ostatniego posiedzenia. Co zatem można rozegrać na tym rynku?
Rozważmy dwa scenariusze:
- próba sprzedaży z limitem z okolic 1,5430 (pobliże górnego ograniczenia kanału), stop loss w zależności od przyjętej strategii możemy umiejscowić powyżej 1,5490 lub nad 1,5619 (lokalne maksimum), naszym celem w pierwszej kolejności może być pułap 1,5350 (częściowa realizacja), zaś później szczyty na 1,5270
- bardziej agresywna strategia sprzedaży po cenie rynkowej (gra pod dane makro) ze zleceniem zabezpieczającym tożsamym jak powyżej, celami mogą być dolne ograniczenia kanału oraz okrągły poziom 1,5200
Technika techniką, ale pozycję dobrze jest podeprzeć względami fundamentalnymi, które akurat na tym rynku występują – mowa o rynku SWAPu stopy procentowej. Tak jak pisałem we wpisie dotyczącym zależności rynkowych kształtowanie się stawek na rynku stopy procentowej obrazuje przyszłe przepływy pieniężne, stąd spread wartości obu walut jest często dobrym prognostykiem dla danej pary.
Powyżej widzą Państwo spread dwuletnich stawek SWAP dla USD i GBP wraz z zestawieniem samej pary walutowej. Jak widać obecnie wskaźnik ten “pokazuje” fair value dla kabla w rejonie 1,52, a więc przy poziomie również istotnym z punktu widzenia analizy technicznej, o czym wyżej. Daje nam to fundamentalne podparcie przy zawierania ewentualnej transakcji na rynku GBPUSD.
To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale doskonale wiemy, jak Ci ją ułatwić. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!
82% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty.