Co kilka, kilkanaście lat dokonuje się jakiegoś przełomowego odkrycia w dziedzinach IT. Jednym z ostatnich było wymyślenie technologii blockchain. W 2008 roku został opublikowany tzw. whitepaper, czyli „biała księga”. Jest to dokument, który zawierał najważniejsze informacje na zadany temat. To wtedy osoba lub grupa osób o pseudonimie Satosi Nakamoto opublikowała pracę pod tytułem “Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System”. Był to początek technologii, która zrewolucjonizowała sposób, w jaki postrzegamy i przeprowadzamy transakcje cyfrowe.
Na czym polega technologia blockchain?
Cały pomysł zakładał stworzenie niezależnego, rozproszonego systemu, który umożliwiałby bezpieczne i bezpośrednie przekazywanie wartości między stronami bez konieczności udziału pośredników. Celem blockchaina było uniezależnienie się od zewnętrznych instytucji czy nawet rządów. Transakcje nie wymagały uczestnictwa banków lub instytucji finansowych. Najważniejsze elementy blockchain zakładają, że jest on rozproszoną i niezamienialną bazą danych, w której każda transakcja jest zapisywana w blokach, a następnie łańcuchach bloków – stąd nazwa blockchain – chroniony jest przez kryptografię.
Pierwszym praktycznym zastosowaniem technologii blockchain było jego wykorzystanie przy kryptowalutach. Pierwszą kryptowalutą, która opierała się na tej technologii był Bitcoin. Jej głównym celem było zapewnienie elektronicznego systemu płatności, który umożliwia przesyłanie wartości i innych informacji o kryptowalutach między stronami bez potrzeby wykorzystania tradycyjnych instytucji finansowych. Ta cyfrowa waluta była niezależna od wszelkich państwowych regulacji. Założona od początku podaż pieniądza ograniczała wpływ inflacji. Wartość pieniądza zależna była tylko od wyceny rynku.
W założeniu, blockchain działa jako zdecentralizowany rejestr transakcji. Każda transakcja jest dodawana do bloku, który jest następnie łączony z poprzednimi blokami, tworząc w ten sposób łańcuch bloków. Transakcja jest następnie weryfikowana przez węzły sieci i dodawana do bloku za pomocą skomplikowanego algorytmu kryptograficznego, co zapewnia integralność i bezpieczeństwo transakcji.
Bezpieczeństwo kryptowalut
Technologia stojąca za blockchainem jest bardzo bezpieczną technologią. Dzięki swojej strukturze opartej na kryptografii i rozproszeniu danych, blockchain jest odporny na manipulacje i fałszerstwa. W celu zmiany zawartych w bloku informacji odnośnie transakcji, atakujący musiałby zmienić wszystkie bloki poprzedzające, co jest praktycznie niemożliwe w przypadku dobrze zabezpieczonej sieci blockchain. Zamiana musiałaby mieć miejsce w każdym z węzłów jednocześnie.
Technologia blockchain rozwinęła się na tyle, że obecnie nie ogranicza się tylko do kryptowalut. Znalazła ona szerokie zastosowanie również w innych dziedzinach. Duże znaczenie ma zwłaszcza w przypadkach, kiedy liczy się bezpieczeństwo oraz pochodzenie informacji.
- Dzięki zapisowi każdego kroku na blockchainie, technologia sprawdza się idealnie do śledzenia łańcucha dostaw. Możliwość monitorowania i weryfikowania pochodzenia oraz autentyczności produktów od producenta do konsumenta gwarantuje jakość.
- Technologia blockchain może zapewnić bezpieczne i transparentne przeprowadzanie głosowań online. Brak centralnego serwera uniemożliwia ingerencje w wyniki wyborów, eliminując ryzyko oszustw i fałszerstw po stronie organizatora. Sprawdzi się idealnie w przypadku elektronicznych systemów głosowań.
- Blockchain może być wykorzystywany do rejestracji i ochrony praw autorskich, umożliwiając twórcom skuteczne zarządzanie swoimi dziełami oraz ich przepływem.
- Blockchain może zrewolucjonizować sektor finansowy, umożliwiając szybkie i bezpieczne transakcje nie tylko na rynku kryptowalut. Instytucje finansowe mogą wdrożyć tę technologię, aby obniżyć koszty obsługi.
Blockchain musi być w stanie obsługiwać duże ilości transakcji jednocześnie, zapewniać bezpieczeństwo danych za pomocą kryptografii oraz działać na zasadzie rozproszonej sieci, aby uniknąć pojedynczego punktu awarii. Technologia blockchain ma potencjał do przekształcenia wielu branż i procesów.