J2T

Już jutro poznamy dwa kluczowe raporty autorstwa amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA), które będą kluczowe dla dalszych notowań rynków surowców rolnych w kolejnej części tygodnia. W ubiegłym tygodniu wspominaliśmy o dużych zyskach na pszenicy, dzisiaj przedstawimy bieżąca sytuację dla rynku rolnego.

xm baner czerwiec 2014

Raporty, o których mowa dotyczyć będą zapasów zbóż (pszenica, kukurydza, soja) oraz ilości obsianych areałów owych zbóż. Publikacje te poznamy o godzinie 18:00 czasu polskiego. Tym samym w tych godzinach zmienność na rynku może znacząco wzrosnąć.

Ostatnie raporty prezentowały się następująco. Jeśli chodzi o zmiany zapasów (raport z 31 marca):

  • kukurydza +11% (w porównaniu do marca 2014)
  • soja +34%
  • pszenica +6%

W przypadku ilości obsiewanych areałów dane są publikowane tylko raz w roku, bez żadnych rewizji. Figury z 30 czerwca 2014 przedstawiały się następująco:

  • kukurydza -4%
  • soja +11%
  • pszenica, niespełna -1%

Ostatnia reakcja na dane dotyczące zmiany zapasów zbóż wywołała dużą wyprzedaż wszystkich gatunków analizowanych surowców. Niemniej jednak obecne warunki pogodowe w USA zdecydowanie nie sprzyjają zbiorom w rejonach gdzie już rozpoczęły się żniwa.

Według danych pogodowych z 21 czerwca 71% plonów kukurydzy ma obecnie dobre do bardzo dobrych warunków (zmiana tygodniowa -2%). Jednakże deszczowa pogoda w tzw. Pasie Kukurydzy prowadzi do pogarszania się warunków w klasie dobra-bardzo dobra aż o -15% (zmiana tygodniowa) w Indianie oraz -19% w Ohio.

W przypadku soi ok. 90% planowanych areałów jest już obsiana (na dzień 21 czerwca), to 5% mniej w porównaniu z zeszłym rokiem i z 5-letnią średnią. Jeśli chodzi o warunki pogodowe 65% upraw jest oceniania jako dobra-bardzo dobra (7pp. mniej niż w ubiegłym roku). Podobnie jak w przypadku kukurydzy najgorsze warunki (deszcze) są w Illinois (spadek -10% jeśli chodzi o warunki dobre-bardzo dobre w ujęciu tygodniowym), Indianie (-13%) oraz w Ohio (-14%).

Jeśli chodzi o pszenicę ozimą do dnia 21 czerwca zebrano ziarna tylko z 19% upraw. To aż -12pp. mniej niż w zeszłym roku. W 8 z 18 stanów żniwa jeszcze w ogólne nie ruszyły. Jeśli chodzi o ocenę jakości upraw w klasie dobra-bardzo dobra jest to 41% – aż 12pp. więcej niż w 2014 roku. To właściwie jedyna pozytywna informacja z ubiegłego tygodnia jeśli chodzi o rynek zbóż.

By zobaczyć skalę złej pogody w kluczowych stanach warto spojrzeć na poniższy wykres prezentujący ilości dni w tygodniu nadających się do prac polowych. W najważniejszych stanach (Illinois, Ohio, Indiana) liczba ta oscylowała między 15 a 21 czerwca w pobliżu zaledwie 1 dnia. Mamy więc odpowiedź skąd wzrosty cen pszenicy i kukurydzy w ostatnich dniach – problem ze zbiorem ziarna i obawy o pogarszającą się jakość surowca.

Forex Demo

Screen Shot 06-29-15 at 04.22 PM

Dzisiaj opublikowane prognozy są nieco bardziej optymistyczne. W rejonie Równin w Montanie gorąca pogoda sprzyja dojrzewaniu pszenicy ozimej i gwałtownemu rozwojowi upraw zbóż jarych. Tymczasem w południowej części Równin przelotne opady tylko w niewielkim stopniu utrudniają prace polowe.

W tzw. Pasie Kukurydzy panuje mieszana pogoda. Z jednej strony ciepło i stosunkowo mała ilość opadów w rejonie górnego Midwestu przyczyniają się do szybkiego dojrzewania upraw kukurydzy i soi. Z drugiej strony wschodnia część Pasa Kukurydzy boryka się z zimną i deszczową pogodą.

Jeśli chodzi o warunki pogodowe w Europie wyglądają zgoła inaczej. Tylko lokalne większe opady w zachodniej i południowej Europie wpływały na poprawę perspektyw dla letnich upraw pszenicy. Podczas gdy panujące susze w północnej części kontynentu rodzą obawy o gorsze jakościowo zbiory.

Z technicznego punktu widzenia największe szanse spadków rodzą się na rynku pszenicy. Zatem w przypadku niekorzystnego raportu w dniu jutrzejszym (g. 18:00) warto być przygotowanym na zajmowanie pozycji krótkich. Zwłaszcza, że silnie wykupiony rynek może potrzebować tylko małego impulsu do większej korekty.

WHEAT-JUL15Daily

Jeśli chodzi o rynek kukurydzy ewentualnych shortów warto szukać w rejonie 3,95$ gdzie mieści się silna strefa podaży oraz zniesienie 23,6%. Poziom ten już wielokrotnie był broniony, tym samym również fundamentalnie gorsze dane mogą skłonić do realizacji zysków z ostatnich longów, zwłaszcza, że pogoda w USA wydaje się poprawiać.

CORN-JUL15Daily

akademia baner pojedynczy wpis żółty