J2T

To był bardzo interesujący tydzień na rynku amerykańskiego dolara, a rozkręcił się we wtorkowe popołudnie, kiedy to Janet Yellen zapowiedziała, iż FED przed pierwszą podwyżką stóp zmieni zapis w forward guidance. O co chodzi z tą kwestią, jak reagował dolar na te słowa oraz co ma do tego dynamika wynagrodzeń i dzisiejsze dane o inflacji – odpowiedź w dalszej części artykułu.

akademia baner pojedynczy wpis żółtyakademia-pojedynczy-wpis-baner-niebieski

Po pierwsze wróćmy jeszcze do wtorkowego przesłuchania szefowej FED przed Senatem, które mogliście śledzić Państwo na żywo na stronie serwisu InsiderFX. Kluczowymi kwestiami podczas przemówienia były następujące elementy:

  • zmiana „guidance” będzie oznaczać, że podwyżka może nastąpić na jakimkolwiek następnych posiedzeniu
  • FED podniesie stopy kiedy będzie pewny inflacji
  • w średnim terminie wciąż istnieje przestrzeń do poprawy na rynku pracy (tutaj Yellen poruszyła właśnie wątek słabej dynamiki płac, który w jej przekonaniu oznacza możliwość do dalszego wzrostu zatrudnienia)

Te trzy punkty dały wiele do myślenia inwestorom na całym świecie. Z jednej strony FED wciąż narzeka, że inflacja jest zdecydowanie poniżej celu 2%, zaś z drugiej strony warunkuje ewentualne zmiany forward guidance poprzez inflację płac. Co to oznacza w praktyce? Oczy całego świata finansowego będą teraz zwrócone w kierunku potencjalnych zmian w zapisie tego dokumentu, które mogą być warunkowane między innymi dzisiejszym bardzo dobrym odczytem inflacji wynagrodzeń. Realne tygodniowe stawki wzrosły +1,2% przy oczekiwaniach tylko +0,3% – reakcja na rynku dolara była natychmiastowa.

Forex Demo

W tym miejscu warto zaznaczyć, że właśnie słabość wynagrodzeń była (w perspektywie Yellen) główną przeszkodą (obok niskiej inflacji CPI) przed usunięciem z forward guidance słynnego „patient” – odnoszącego się do okresu pierwszej podwyżki stóp. W przyszłym tygodniu mamy comiesięczne dane z rynku pracy USA (payrolls) i jeśli zanotowalibyśmy dobry odczyt to oczekiwania rynkowe co do zmiany zapisów forward guidance na najbliższym posiedzeniu FOMC (17-18 marca) zapewne mocno wzrosną.

To skutkowałoby zapewne mocną aprecjacją dolara, gdyż właściwie bylibyśmy już na ostatniej prostej przed rozpoczęciem nowego cyklu w polityce pieniężnej FED.

akademia-baner-pojedynczy-wpis-czarny