Ostatnie tegoroczne posiedzenie Rezerwy Federalnej już za nami, mimo mieszanych publikacji jakie poznaliśmy zaraz po godzinie 20 dolar wyszedł obronną ręką, a to wszystko zasługa późniejszych słów szefowej FED – ale od początku.
Co może niepokoić to zdecydowanie obniżenie prognoz inflacji na ten, a zwłaszcza na przyszły rok, lecz jak podkreśliła Janet Yellen spadki cen surowców (w tym ropy) są przejściowe, co za tym idzie również i spadek inflacji powinien być chwilowy. Dodatkowo szefowa FED powiedziała, iż niskie ceny są dobre dla amerykańskiej gospodarki (USA są importerem netto), co pozytywnie stymuluje wzrost.
Kolejna kwestia to słynny dot-chart, czyli wykres kropkowy pokazujący oczekiwane wysokości stóp przez poszczególnych członków Komitetu. Co prawda mediana na przyszły rok spadła, jednak po raz kolejny pomogły tutaj słowa Yellen, która (być może nieco przypadkiem) stwierdziła, że normalizacja polityki monetarnej nie nastąpi jeszcze na najbliższych KILKU posiedzeniach, po czym dodała, że kilka może oznaczać DWA – to było zdecydowanie jastrzębie stwierdzenie, po czym EURUSD zanurkował poniżej 1,2350. Oznaczałoby to, iż podwyżka może nastąpić już w kwietniu lub czerwcu (!!!), a takiego scenariusza rynek zdecydowanie jeszcze nie dyskontował.
Drugą sprawą w dot-charcie była wysokość stóp w okresie „longer-run”, czyli bliżej nie określonej przyszłości. Tutaj nie doczekaliśmy się zmian (wciąż jest to 3,75%), niemniej jednak brak wzrostu tej figury jest korzystny dla rynków akcji, gdyż oznacza to relatywnie niższą stopę dyskontową, a to z kolei wpływa na to, że przyszłe zyski są bardziej cenione obecnie – jednym słowem sprzyja inwestowaniu w akcje.
Z drugiej strony ratunkiem w „szukaniu inflacji” ma być rynek pracy, który poprzez spadek stopy bezrobocia poniżej poziomu neutralnego ma kreować wzrost cen. Nie zapominajmy także o usunięciu frazy „considerable time”, która to była mocno oczekiwana przez rynki (między innymi ten punkt opisywałem jako jeden z najważniejszych, na który trzeba zwrócić szczególną uwagę). Jednocześnie Yellen podkreślała, iż jej usunięcie było związane z chęcią „odcięcia się” od QE, gdyż była ona stosowana w kontekście czasu między końcem QE3 a pierwszą podwyżką stóp.
Zobacz na co zwrócić szczególną uwagę przed posiedzeniem FOMC
Zyskaj dostęp do sygnałów i analiz przygotowanych przez profesjonalistę
Reasumując, stwierdzenie, że podwyżka może nastąpić już w połowie roku napędziło kapitał w stronę dolara, co zdecydowanie przełożyło się na kurs EURUSD. Zatem wciąż potwierdza się rosnąca dywergencja między politykami FED i EBC, co tylko powinno sprzyjać dalszym spadkom EURUSD. Najlepszym pomysłem wydaje się obecnie wyczekiwanie korekt i shortowanie „wszystkiego co się daje” Na ten rok to byłoby wszystko, zarówno EBC jak i FED zrobiły dużo choć działały w dwóch różnych kierunkach – rynek znakomicie to dyskontował. Po nowym roku bez wątpienia większa presja i cięższe decyzje przed Europejskim Bankiem Centralnym.
To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale doskonale wiemy, jak Ci ją ułatwić. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!
82% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty.