Para CHF/JPY kończy wzrostem sierpień. Blisko 14% zysku w tym roku.

J2T

Wczoraj dobiegły końca sierpniowe zmagania rynkowych uczestników. Para walutowa CHF/JPY zakończyła wzrostem kolejny miesiąc w tym roku. Na obecną chwilę, 1 września w tym roku frank szwajcarski wobec japońskiego jena zyskał już blisko 14%. Notowania pary CHF/JPY znajdują się aktualnie najwyżej od końca lat 70. XX wieku. Choć do szczytów z ubiegłego wieku rynkowi jeszcze brakuje, warto zastanowić się czy ma szansę je osiągnąć. Czy zatem kurs pary walutowej CHF/JPY sięgnie okolic 160,00 JPY?

Kolejny zyskowny miesiąc franka

Zakończył się kolejny miesiąc handlowy. W ogólnym rozrachunku frank szwajcarski w relacji do japońskiego jena zyskał w sierpniu ponad 1,50%. Dla pary walutowej CHF/JPY był to już szósty zyskowny miesiąc. Warto podkreślić, że od początku roku do dziś notowania pary CHF/JPY wzrosły o blisko 14%.

Inflacja wyższa w obu krajach

Dziś, 1 września szwajcarskie biuro statystyczne podało odczyt wskaźnika CPI za sierpień. W dopiero zakończonym miesiącu inflacja w Szwajcarii wyniosła 3,5% w tym roku. Japoński Urząd Statystyczny kilka dni temu, 26 sierpnia opublikował raport związany z odczytem inflacji. Wskaźnik zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI) w sierpniu dla Japonii wyniósł 2,6%. Warto zatem zauważyć, że inflacja okazała się wyższa w obu krajach.

Polityka banków centralnych

Banki centralne obu krajów: Szwajcarii i Japonii otrzymały już informacje dotyczące sierpniowej inflacji w każdym z krajów. Odczyty okazały się wyższe niż zakładali analitycy. Teraz instytucje banków centralnych mają około 3 tygodni, aby zastanowić się nad dalszymi krokami polityki monetarnej każdego z krajów. Na czwartek, 22 września zaplanowane zostały posiedzenia decydentów banków centralnych Szwajcarii i Japonii. Tego dnia zapaść ma decyzja dotycząca stóp procentowych.

Kurs CHF/JPY blisko historycznych szczytów, przebicie kwestią czasu?

Spoglądając na wykres pary walutowej CHF/JPY zauważyć można, że jej notowania znajdują się powyżej szczytów z 2015 roku. Oznacza to, że punktem odniesienia dla kolejnych wzrostów mogą być najprawdopodobniej historyczne szczyty. Mowa o okolicach poziomu 160,00 JPY, na których kurs CHF/JPY przebywał pod koniec lat 70. XX wieku. Jest to jednak jak na razie dość odważne stwierdzenie i należy się skupić na obecnych poziomach.

Obecnie jednak rynkowe zainteresowanie spocznie zapewne na obecnych poziomach. W najbliższym czasie warto będzie obserwować nastawienie rynku wobec strefy cenowej: 142,90-143,30 JPY.

Forex Demo

Scenariusz wzrostowy

Jeżeli para CHF/JPY podejmie się przełamania wspominanej wyżej strefy, przypuszczać będzie można podejście rynku do wyższych zakresów. Wyjście powyżej poziomu 143 JPY i utrzymywanie się powyżej tego obszaru determinować będzie wzrost. Celem w takim wypadku wydają się okolice 145 JPY.

Wykres CHFJPY wzrost
Scenariusz wzrostowy CHF/JPY 01.09.2022

Scenariusz spadkowy

Może jednak wydarzyć się tak, że rynek najpierw podejdzie do obszaru cenowego: 142,90-143,30 JPY, gdyż stanowi on opór dla rynku. Dopóki ten zakres trzyma cenę, kurs pary CHF/JPY powrócić ma szansę do 141 JPY. 

Wykres CHFJPY spadek
Scenariusz spadkowy CHF/JPY 01.09.2022

Podsumowanie

Jakby nie patrzeć, rynek pary walutowej CHF/JPY obecnie oscyluje na historycznych zakresach. Są to bowiem maksima XXI wieku. W najbliższym czasie: zachowanie banków centralnych, dane gospodarcze oraz sytuacja na świecie pokażą, czy frank nadal dominować będzie japońską walutę.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale doskonale wiemy, jak Ci ją ułatwić. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO