Świece japońskie? A co to takiego? Przecież praktycznie każdy inwestor swoje pierwsze kroki na rynku stawiał obserwując wykresy liniowe! I to niezależnie czy inwestuje w akcje, na Forexie czy może wybiera kontakty terminowe futures. Porzucając prostotę wykresów liniowych, do wykresów świecowych dotarli tylko niektórzy inwestorzy. Przyjrzyjmy się zatem bliżej wykresom świecowym i sprawdźmy, co świece japońskie mogą zaoferować inwestorowi rynków finansowych.
Świece Japońskie pochodzą z Azji gdzie są powszechnie stosowane na rynku finansowym od dziesięcioleci. Osobą, która miała największy wpływ na ich rozwój był Munehisa Homma. Zajmował się on handlem ryżem w pierwszej połowie XVIII wieku. Swoją sławę zyskał dzięki ogromnej skuteczności przewidywania cen ryżu, na którym zarobił fortunę. Wbrew pozorom świece japońskie do końca lat 80-tych były praktycznie nieznane na zachodzie. Dopiero na początku lat 90-tych swoją słynną książkę opublikował Steve Nison, który dokładnie je opisał. W przeciągu kilku lat od jej wydania inwestorzy z całego świata zaczęli je powszechnie stosować.
Świece japońskie – budowa
Pierwszym krokiem w zrozumieniu wartości dodanej, jakie niosą świece powinno być przeanalizowanie ich budowy. Każda świeca składa się z czterech elementów:
- ceny otwarcia z badanego okresu,
- ceny zamknięcia z badanego okresu,
- najniższa cena z badanego okresu,
- najwyższa cena z badanego okresu.
Wyżej wymienione elementy tworzą cienie świecy oraz jej korpus:
Znając budowę świecy, i obserwując je na wykresach, każdy na pewno zauważy że przybierają one określone kształty, czy to z długimi cieniami, czy dużymi korpusami itp. oraz układają się często w określonych sekwencjach. Kształty świec, oraz układ w jakich się one znajdują informują jakie emocje dominują na rynku.
Formacje świecowe – jak powstają?
Formacje świecowe możemy podzielić na te, które zapowiadają ruch wzrostowy oraz sugerujące nadchodzący impuls spadkowy. W ramach tego artykułu przedstawię trzy wybrane najczęściej spotykane formacje wzrostowe oraz trzy formacje spadkowe. Do najsilniejszych formacji zapowiadających wzrosty zaliczamy: młota, gwiazdę poranną, objęcie hossy. Natomiast formacje sugerujące spadki to: spadająca gwiazda, gwiazda wieczorna, porzucone dziecko.
Poniżej zaprezentowane zostaną wymienione wzrostowe formacje świecowe:
W przypadku formacji młota (który tak naprawdę jest tylko jedną świecą), zaprezentowane zostały cztery możliwe warianty, jakie można znaleźć na wykresach.
Formacje świecowe spadkowe
W przypadku formacji spadkowych, poniżej zaprezentowane są cztery warianty spadającej gwiazdy, dwa warianty gwiazdy wieczornej i jeden przykład formacji objęcia bessy.
Kluczem do właściwego analizowania wykresów z wykorzystaniem świec, jest branie pod uwagę tych formacji, które powstają w miejscach kluczowych dla rynku, takich jak ważne linie wsparć i oporów, czy psychologicznych poziomów jak np. 1,3500 na parze EURUSD. Na wykresie poniżej wyraźnie widać, że na wyznaczonym poziomie oporu (czerwona przerywna linia) rynek wyrysował formację spadającej gwiazdy, po czym ponownie rozpoczął się ruch spadkowy (rys. EURUSD H4).
Pamiętajmy, że korzystanie ze świec japońskich w połączeniu z innymi metodami inwestycyjnymi, np. Ichimoku Kinko Hyo, znacząco ułatwi podejmowanie właściwych decyzji odnośnie otwierania bądź zamykania pozycji na rynku.