J2T

Dzisiejszego wieczoru o godzinie 21:00 poznamy decyzję centralnego banku Nowej Zelandii (RBNZ) w kwestii wysokości stóp procentowych. Choć oficjalny konsensus wskazuje na redukcję stopy o 25pb, do poziomu 2,5%, to rynkowe oczekiwania wcale nie dają jednoznacznej odpowiedzi.

Zobacz: Inwestuj bez ryzyka. Otwórz konto i odbierz 30$ na start

Warto mieć na uwadze właśnie oczekiwania, zważywszy na to, jakiej reakcji byliśmy świadkami podczas ostatniego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego. Przypomnijmy, że podczas posiedzenia 29 października RBNZ wspominał między innymi o tym, iż powodem pozostawania inflacji poniżej celu (2% +/-1pp) są nie tylko spadki cen surowców, ale i także silny NZD. Tym samym w komunikacie mogliśmy przeczytać wyraźnie, iż dalsze redukcje stóp wydają się prawdopodobne.

Screen Shot 12-08-15 at 08.07 PM

Względem tego okresu kurs NZDUSD praktycznie pozostał na porównywalnym poziomie, notując przy tym chwilowy dość pokaźny spadek. Niemniej ruch ten wynikał w dużej mierze z silnego dolara amerykańskiego.

Patrząc jednak na relatywnie wciąż zawyżony kurs NZD możemy być przekonani, że jakiekolwiek cięcie stóp nie powinno być mocno szokujące, zwłaszcza w obliczu spadających cen surowców. Z drugiej strony niższe ceny surowców mogą nieco rekompensować wyższy kurs NZD. Niemniej jednak, w przypadku cen sproszkowanego mleka i ich spadku jest nie tylko kłopot z możliwą nadpodażą, ale i słabnący popyt z Chin, którego to państwo jest jednym z największym odbiorcom.

Zobacz: Ceny rudy żelaza ciągną w dół AUD

Podczas gdy ceny mleka na giełdzie GDT zanotowały ostatnio umiarkowany wzrost, perspektywa w średnim terminie nie wydaje się być naruszona. Co więcej, w analogicznym okresie ceny tożsamego surowca na giełdzie CME (Chicago) odnotowały pokaźny spadek, co tylko zwiększyło dywergencję z kursem NZDUSD. Co więcej, sam RBNZ w swoim komunikacie z ostatniego posiedzenia napisał, że “pomimo ostatniego odbicia cen nabiału jest zbyt wcześnie, by uważać owy wzrost za trwały”. Stąd też, z punktu widzenia rynku mleka dalsze cięcia stóp są prawdopodobne.

Screen Shot 12-08-15 at 08.10 PM

Z kolei z punktu widzenia rynku stopy procentowej (IRS – swap stopy procentowej) w dalszym ciągu możemy obserwować istotną dywergencję z kursem kiwi. W ostatnich dniach rozbieżność ta nawet uległa rozszerzeniu, ze względu na wyraźny skok stawek dla USD. Tym samym obecnie spread 2-letnich IRSów wskazuje na kurs NZDUSD nawet w rejonie 0,60.

Forex Demo

Należy jednak pamiętać, że sytuacja ta może się zmienić po ogłoszeniu dzisiejszej decyzji. Ponadto, odnotować należy, iż spadek spreadu wynikał niemalże wyłącznie z rosnących stawek dla USD. W tym samym czasie IRS dla NZD pozostał nad wyraz odporny i to obliczu spadków cen surowców.

Screen Shot 12-08-15 at 08.16 PM

We wszystkich tych informacjach, które nomen omen mogą wskazywać na cięcie stóp, tudzież wyraźnie gołębi komunikat jest pewne “ale”. RBNZ może wziąć pod uwagę podwyżkę stóp przez FED w przyszłym tygodniu, która mogłaby zdecydowanie osłabić kurs NZDUSD. Tym samym, przy założeniu takiego scenariusza RBNZ może wystosować jedynie “komunikat ostrzegawczy”.

Zobacz: Jak zmieniła się polityka EBC po ostatnim posiedzeniu?

Obecnie z punktu widzenia analizy technicznej znajdujemy się w kluczowym miejscu. W przypadku przełamania okolicy 0,66 przy zniesieniu 23,6% oraz w rejonie dolnego ograniczenia kanału trendowego spadki mogą zdecydowanie przyspieszyć. Wówczas najbliższym celem powinien być obszar 0,6470. Potencjalna korekta wzrostowa daje zasięg w rejon górnego ograniczenia kanału.

NZDUSDDaily

akademia baner pojedynczy wpis żółty

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale doskonale wiemy, jak Ci ją ułatwić. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO