Na początku roku widzieliśmy ogólnie wyrównaną walkę dolara nowozelandzkiego z jenem. Sytuacja zmieniła się w marcu, gdyż japońska waluta silnie zyskuje. Stan na dziś, czyli na wtorek 28 marca pokazuje, że notowania pary NZD/JPY tracą blisko 3% w tym miesiącu. Starania o dobry miesięczny wynik dobiegają już końca. Wiele wskazuje na to, że marzec zakończy się z korzyścią dla jena. Jak dokładnie wygląda sytuacja pary walutowej NZD/JPY?
Notowania pary NZD/JPY tracą blisko 3%
Tak jak zauważyliśmy na wstępie, w pierwszych dwóch miesiącach 2023 roku, walka na parze walutowej NZD/JPY była wyrównana. W styczniu i lutym nieznacznie lepszy okazał się nowozelandzki dolar. Sytuacja diametralnie obróciła się w kończącym się już marcu. Patrząc we wtorek, 28 marca notowania pary NZD/JPY tracą w tym miesiącu blisko 3%. Marzec wydaje się paść łupem jena, pytanie jednak jak wielkim.
Zbyt wcześnie na wyjście z rozluźniania – mówi Kuroda
Gubernator Banku Japonii (BoJ) Haruhiko Kuroda stwierdził dziś, że jest zbyt wcześnie, aby dyskutować o zmianie polityki. Kuroda zauważył, że cel zrównoważonej inflacji nie został osiągnięty, zatem jest zbyt wcześnie na wyjście z rozluźniania polityki monetarnej. Dodał, że potrzeba więcej czasu, aby trafić w docelowy przedział w sposób „stabilny i zrównoważony”.
Przypomnijmy, że rządy Haruhiko Kurody w BoJ niebawem dobiegną końca. Kadencja szefa japońskiego banku centralnego kończy się 8 kwietnia. Nowym prezesem zostanie Kazuo Ueda, od którego nie oczekuje się zmiany stanowiska BoJ.
Decyzja RBNZ dotycząca stóp na horyzoncie
W kalendarzu makroekonomicznym brak jest w tym tygodniu danych, które znacząco wpłynąć mogą na kursy obu walut. Dopiero na środę, 5 kwietnia zaplanowane są ważniejsze dane. Na horyzoncie pojawi się decyzja Banku Rezerw Nowej Zelandii (RBNZ). Po raz kolejny urzędnicy nowozelandzkiego banku centralnego obradować będą nad wysokością stóp procentowych. Przypomnijmy, iż obecnie znajdują się one na poziomie 4,75%.
Notowania NZD/JPY utrzymują wsparcie, szansa na odreagowanie?
Marzec rozpoczął się od widocznej przewagi jena w rejonach strefy 84,63-85,14 JPY. Dla rynku był to opór, który nie został przełamany. Japońska waluta przechyliła szalę na swoją korzyść i sprowadziła Nowozelandczyka do innej ważnej strefy. Mowa o obszarze cenowym 82,50-83,00 JPY. Tam kurs pary NZD/JPY powalczył, podbił do średniej SMA 77 i odnalazł kolejną siłę do spadku. Rynek przełamał zakres 82,50-83,00 JPY i zszedł do strefy wsparcia określonej na 80,94-81,45 JPY. Notowania dolara nowozelandzkiego do jena następnie walczyły na tym zakresie. Strukturę wsparcia japońska waluta naruszyła, jednak wówczas pojawiła się reakcja ze strony dolara z Nowej Zelandii.
Obecna sytuacja pokazuje, że kurs NZD/JPY oscyluje powyżej strefy wsparcia i utrzymuje ten zakres. Tym samym rynek ma szansę na wykonanie odreagowania. W najbliższym czasie pokazać może re-test wsparcia od góry. W następstwie rynek podbiłby do średniej i spróbował pokonać jej zakres. Potencjalnym celem w takim wypadku byłby powrót do strefy 82,50-83,00 JPY.
Podsumowanie
Dolar nowozelandzki stoi przed szansą na odbicie. Jeżeli jen nie zgasi tego ruchu w pierwszym stadium, rynek ma szansę realizować cel. Biorąc pod uwagę otoczenie ekonomiczne, lepiej wygląda japoński jen. Z większymi problemami w postaci m.in. globalnej niepewności związanej z działaniami banków centralnych oraz wyższą inflacją zmaga się waluta Nowej Zelandii.
To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale doskonale wiemy, jak Ci ją ułatwić. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!
82% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty.