Od początku 2023 roku rosną notowania pary walutowej CAD/JPY. Dolar kanadyjski okazuje się silniejszy od japońskiego jena. Tym samym waluta z Kanady odrabia straty z końcówki 2022 roku. Niemiej jednak notowania pary CAD/JPY oscylują poniżej 100 JPY. W poniedziałek, 6 marca spoglądamy na sytuację na tym rynku. Analiza Kanadyjczyka do jena.
Kurs CAD/JPY wzrósł od początku roku
Po rozpoczęciu nowego roku warunki na parze walutowej CAD/JPY dyktuje dolar kanadyjski. Wraz ze styczniem rynek zaczął odrabiać straty z listopada i grudnia 2022 roku. Walucie z Kanady idzie to jednak powoli. Kurs pary walutowej CAD/JPY wzrósł od początku roku do dziś (06.03) o nieco ponad 3%.
Członek zarządu BoJ wyraża poparcie dla obecnej polityki monetarnej
W czwartek, 2 marca pojawiła się konferencja prasowa z udziałem członka zarządu Banku Japonii (BoJ). Hajime Takata wyraził wówczas swoje poparcie dla obecnej ultra luźnej polityki monetarnej. Bankier tłumaczył, że jest to właściwa droga do osiągnięcia celu inflacyjnego na poziomie 2%. Członek zarządu zauważył, że inflacja doświadczy wolniejszego tempa wzrostu w połowie tego roku.
Oczekiwanie na decyzję Banku Kanady
O ile polityka monetarna w Japonii jest mniej więcej jasna, tak inwestorzy z niecierpliwością czekają na decyzję Banku Kanady. W najbliższą środę, 8 marca najważniejsi bankierzy tego kraju podejmą decyzję co do wielkości stopy procentowej. Aktualnie wynosi ona 4,50%. Choć jeszcze nie dawno mówiło się, że Bank Kanady stopy pozostawi bez zmian, może zmienić zdanie. Szczególnie, gdy o kolejnych podwyżkach tak śmiało wypowiadają się bankierzy z USA.
Kurs pary CAD/JPY w pomiędzy strefie, na jaki ruch postawi?
Patrzymy już na sytuację pary walutowej CAD/JPY z perspektywy wykresu. Obecny układ techniczny jest dość specyficznym i zapowiadać może dość mocny ruch. Przede wszystkim zacząć należy od tego, że od początku tego roku rynek „uklepał” sobie wsparcie. Mowa tu o strefie cenowej: 96,22-96,75 JPY. Z tego zakresu rynek wygenerował wzrost i powrócił powyżej obszaru: 98,96-99,50 JPY potwierdzając jego istotność. To właśnie on trzyma rynek w najbliższym czasowo układzie wzrostowym.
Znając już obecną, pozytywną strukturę na rynku omawianej pary walutowej, warto przejść do właściwej projekcji. Tak długo, jak notowania Kanadyjczyka do jena utrzymują strefę cenową 98,96-99,50 JPY, rynek ma szansę na ruch w górę. Z tego miejsca mógłby bowiem zebrać się i ruszyć do strefy cenowej 100,60-101,15 JPY. Warto dodać, że pokonanie tego przedziału i ustabilizowanie się na nim otworzyłoby drogę na 102-103 JPY (jest to jednak wizja nieco odległa w czasie).
Należy jednak zauważyć, że projekcja może zostać zanegowana. Zejście poniżej strefy 98,96-99,50 JPY i brak powrotu powyżej wiązać się będzie z chęcią powrotu do niższych zakresów. Wówczas należy liczyć się z cofnięciem do 97,50 JPY.
Podsumowanie
Kanadyjczyk ma okazję do tego, aby otworzyć sobie drogę powrotu do naprawdę wysokich zakresów. Jednak przed tym musi wykonać ruch opisany w projekcji. Czy taki się powiedzie?
To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale doskonale wiemy, jak Ci ją ułatwić. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!
82% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty.