Zdaniem analityków japońskiego banku ryzyko w postaci potencjalnych problemów w kreowaniu koalicji między Konserwatystami a północnoirlandzką partią DUP jest już w cenach.
Z drugiej strony bank wskazuje, że negocjacje ws. wyjścia UK z UE rozpoczęły się z kompromisem po stronie brytyjskiej, która wciąż jest w fazie formowania rządu.
Polecamy: Inwestuj w akcje, surowce, indeksy, waluty. Odbierz 50€ gratis
Poza tym trzeba podkreślić, że brytyjskie naciski w stosunku do tego, by dyskutować zarówno wyjście z UE jak i przeszłe relacje w tym samym czasie zostały dość szybko wycofane, co może sygnalizować łagodniejsze rozmowy niż oczekiwał tego rynek.
Obecnie największy nacisk kładziony jest jednak na politykę BoE, gdzie dominuje rozłam co do przyszłego kursu polityki pieniężnej. Carney optuje za pozostawieniem stóp bez zmian, zaś główny ekonomista Haldane wskazuje na konieczność ich podnoszenia.
Zobacz: Inwestuj bez ryzyka. Otwórz konto i odbierz 30$ na start
Głównym pytaniem jest teraz to, ile członków dołączy do Haldane’a na posiedzeniu sierpniowym. Biorąc pod uwagę stanowisko Carney’a, podwyżka w sierpniu jest mało prawdopodobnym scenariuszem, niemniej bardziej jastrzębie zmiany w MPC są realne.
Nomura zwraca uwagę, że nadchodzące dane makro, przede wszystkim dotyczące płac będą krytyczne do tego, czy ujrzymy jakiekolwiek zmiany w stanowisku BoE, lecz póki co rynek wydaje się mieć pewne pytania do BoE, co do przyszłej perspektywy. Wiele niewiadomych, czy stopy pozostaną bez zmian do czasu zakończenia rozmów ws. Brexitu.