Inwestycja w giełdowe akcje to jeden z popularnych sposobów na pomnożenie kapitału. Warto wiedzieć, że istniejących strategii inwestowania jest obecnie cała masa. Każdy początkujący inwestor przed rozpoczęciem swojej drogi powinien dokładnie zastanowić się, która z nich będzie dla niego najkorzystniejsza. Jedną z często stosowanych strategii jest shortowanie. Na czym ona polega? Jakie korzyści przynosi? Na to pytanie odpowiadamy poniżej.
Inwestowanie na giełdzie – podstawowe informacje
Giełdy papierów wartościowych pozwalają na zakup akcji, obligacji oraz innych produktów finansowych. W tym momencie istnieją nawet akcje online, co pozwala na zakup papierów wartościowych bez konieczności wychodzenia z domu.
Uważa się, że większość osób inwestuje na giełdzie w papiery wartościowe w taki sposób, aby kupić akcje tych spółek, które mają największe szanse na to, by ich wartość w najbliższym czasie wzrosła. Okazuje się jednak, że istnieje także inna możliwość. Mianowicie: niektórzy inwestorzy zarabiają nie na wzrostach, ale na… spadkach cen akcji. Na czym polega ta metoda?
Na czym polega metoda shortowania akcji?
Według standardowej strategii inwestycyjnej inwestorzy powinni skupiać się na tym, by kupować akcje tanio, a następnie po upłynięciu określonego czasu sprzedawać je z zyskiem. Jedna z popularnych metod – shortowanie – polega na czymś zupełnie innym. Chodzi tutaj o stosowanie krótkiej sprzedaży. Zamiast sprzedawać akcje z myślą o ich wzrostach w przyszłości inwestorzy działają zupełnie inaczej.
Chodzi tutaj o to, że drożej pożycza się akcje, następnie sprzedaje się je na rynku, by po jakimś czasie znowu je odkupić po jak najniższej cenie. Różnica między kwotą, po której inwestor sprzedał akcje, a ceną, którą je odkupił z rynku, to zysk, który odniesie na wszystkich transakcjach.
Sprzedaż krótka, czyli short selling bardzo istotne jest to, by inwestorzy zdawali sobie sprawę z istniejącego poziomu ryzyka. Trzeba pamiętać o tym, że notowania różnych spółek giełdowych niejednokrotnie zmieniają się jak w kalejdoskopie. Czasem może dojść do sytuacji, w której inwestor będzie musiał odkupić akcje drożej niż je wcześniej sprzedał. To z kolei będzie oznaczało, że strategia gry na giełdzie poprzez shortowanie nie przyniesie mu korzyści, a stratę.
Shortowanie – jakie wady i zalety ma ta strategia?
Każda strategia inwestowania na giełdzie ma swoje wady i zalety. Nie inaczej jest w przypadku shortowania. Najważniejszą wadą shortowania jest fakt, iż mamy tutaj stosunkowo duże ryzyko utraty całości bądź jakiejś części zainwestowanych środków. A co z kolei należy do zalet tej metody?
Zdecydowanie najistotniejszym atutem shortowania jest fakt, iż można osiągać zyski dzięki spadkom cen akcji. Jest to rewelacyjne rozwiązanie w trakcie hossy, ponieważ korzystając z niego doskonale odnajdziemy się w panujących warunkach.
Każdy inwestor decyzję odnośnie inwestowania z wykorzystaniem metody shortowania na giełdzie powinien podjąć samodzielnie uwzględniając wady i zalety tego rozwiązania.
To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale doskonale wiemy, jak Ci ją ułatwić. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!
82% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty.