J2T

mikrorobotyZdrowie oraz innowacyjne metody leczenia to jedno z tych zagadnień, które jest kluczowe w naszym życiu społecznym. Nieustannie trwają prace nad tym, aby opracowywać jeszcze lepsze lekarstwa i terapeutyczne rozwiązania. Jedną z ciekawszych wizji znanych, chociażby z filmów science-fiction są mikroroboty, które wewnątrz naszego organizmu miałyby transportować lekarstwa. Okazuje się, że wcale nie musi to być tak odległa wizja, bo naukowcy nad takimi technologiami pracują niezwykle intensywnie. Oczywiście są zwolennicy i przeciwnicy takich rozwiązań. Osoby patrzące sceptycznie na wszelkie nowinki technologiczne takie jak, choćby ggbet opinie albo elektryczne pojazdy, z dużą dozą strachu myślą o tym, że do naszego organizmu miałoby być wszczepione coś mechanicznego, co ingerowałoby w funkcjonowanie naszego ciała.

Nie brak też osób specjalizujących się dezinformacji i produkowaniu fake newsów jak choćby te dotyczące chipów, które miały być pomysłem Billa Gatesa i na siłę miałyby nas szczepić. W praktyce jednak takie miniaturowe roboty mogłyby przecież leczyć mnóstwo chorób i dolegliwości.

Dlaczego boimy się innowacyjnego leczenia?

Na dobrą sprawę bezzasadne wydają się obawy dotyczące umieszczenia w naszym organizmie mechanizmów, które miałyby leczyć rozmaite choroby. Przecież dzieje się tak już od wielu dekad. Czy przecież nie są na bardzo dużą skalę na całym świecie stosowane endoprotezy, które pozwalają nam na powrót funkcjonować normalnie?

Poza tym warto tu też podać przykład osób chorych na serce, które dzięki rozrusznikom mogą po prostu przeżyć. W wielu przypadkach wszczepienie kardiowertera wydłużyło życie zawałowców nawet o kilkanaście lat. Różnica jest taka, że mikroroboty są o wiele mniejsze, ale przecież mogą zagwarantować dzięki temu znacznie większą skuteczność w zakresie leczenia groźnych chorób, przenosząc do odpowiednich miejsc w naszym organizmie niezbędne lekarstwo. Prawdziwym przełomem mogłoby tu być na przykład leczenie nowotworów.

Roboty niszczące choroby

Jednym z takich przełomowych rozwiązań jest projekt startupu Bionaut Labs. Znamienne jest tu to, że nie jest to przecież jakiś duży koncern, ale i tak zapewne osoby wierzące w rozmaite teorie spiskowe i tak będą miały swoje teorie na temat innowacyjnych pomysłów w zakresie leczenia. Dla środowiska naukowego jest to jednak bardzo duży potencjał.

Zwraca się uwagę też na to, że nie będzie tutaj wymagane wykorzystanie jakichś futurystycznych i bardzo innowacyjnych technologii. Mowa właśnie o urządzeniach, które w bardzo dużym stopniu bazowałyby na magnesach. Te mikro albo nanoroboty, które miałyby transportować w naszych organizmach lekarstwa, to nie jest zresztą jakiś bardzo oryginalny pomysł. Teorie na temat takich metod leczenia pojawiały się już wielokrotnie w ostatnich latach. Przyszedł jednak, jak widać czas na realizację, a zająć się tym chce właśnie między innymi firma Bionaut.

Forex Demo

Technologie nie tak znowu innowacyjne

Zwróćmy uwagę, że tego rodzaju rozwiązania do pewnego stopnia już funkcjonują we współczesnej medycynie. Nauka przecież już zna rozwiązania takie jak wykorzystywanie kapsułek, czy też jak wolimy, sond endoskopowych. Wprowadza się je do organizmu, aby dokonały inspekcji na przykład naszego przewodu pokarmowego. Jeżeli jednak chodzi o roboty Bionaut, wyzwania mają tu być jednak poważniejsze.

Zróżnicowane kształty mikrorobotów

Nowe w takich miniaturowych robotach ma być to, że urządzenia te są mniejsze od jednego milimetra. Poza tym, co jest ciekawostką, mogą one przedstawiać bardzo różne kształty oraz mieć różną wielkość. Wszystko zależy tu od tego, do którego miejsca mają dotrzeć. Niektóre z nich miałyby mieć na przykład kształt śruby, co mogłoby im pozwolić swobodnie się przemieszczać wewnątrz naszego ciała.

Jeżeli chodzi zaś o sam napęd, to roboty nie miałyby własnego. Ich poruszanie się i zmiany kierunku miałyby być wywoływane z zewnątrz z wykorzystaniem kontrolera poprzez wbudowane magnesy i manipulowanie polem magnetycznym.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale doskonale wiemy, jak Ci ją ułatwić. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO