Jak nie płacić Belki? To jedno z pytań, które zadają sobie inwestorzy w Polsce pod koniec każdego roku kalendarzowego. Koniec roku kalendarzowego jest bowiem jednocześnie końcem roku podatkowego. Oznacza to, że wypracowany w ciągu danego roku dochód polega opodatkowaniu. Jaki dokładnie dochód podlega opodatkowaniu? Podatkowi Belki podlegają zyski z transakcji rynku akcji i instrumentów pochodnych – kontraktów futures, opcji czy kontraktów CFD. Szczegółowo, podatkowe aspekty inwestowania na rynku Forex omówiliśmy w poniższym artykule.
Stawka podatku od zysków kapitałowych tzw. podatek Belki wynosi 19%. Oznacza to, że zysk w wysokości 100 000 złotych obarczony jest kwotą podatku w wysokości aż 19 000 złotych! Każdy z inwestorów wie, jak dużo wysiłku kosztuje wypracowanie zysku na rynku. Jaką ilością poświęconego czasu, wiedzy i doświadczenia, a także jakim ryzykiem i stresem jest to obarczone. Warto więc zastanowić się, czy istnieją legalne sposoby, aby podatku Belki nie płacić? A jeżeli płacić, czy można to zrobić później?
Jak nie płacić Belki?
Polan, jeden z polskich youtuberów, umieścił w sieci film, w którym tłumaczy co zrobić, aby już nigdy więcej nie zapłacić podatku od zysków kapitałowych.
W celu przeprowadzenia całej operacji będziesz potrzebował wyłączenie rachunku brokerskiego, który powinieneś otworzyć u jednego z polskich brokerów, aby otrzymać na koniec roku PIT ułatwiający rozliczenie z Urzędem Skarbowym.
Po więcej szczegółów zapraszamy do materiału wideo:
Czy przedstawione przez Polana rozwiązanie jest godne uwagi? Zdecydowanie tak i to z kilku względów. Przede wszystkim, jest to sposób w pełni legalny. Inwestor nie unika bowiem zapłaty podatku, a jedynie odsuwa tę płatność w czasie. Wynika to z faktu, iż do kalkulacji zysku czy straty brane są wyłącznie pozycje zamknięte. Oznacza to, że jeżeli inwestor nie zamknie pozycji o dużym zysku w danym roku, przeniesienie ją na kolejny rok. Tym samym, opóźni zapłatę podatku o kolejny rok. Inwestor może chcieć powtarzać te operację w kolejnych latach. Co się wtedy stanie? Dzięki temu, może opóźniać zapłatę podatku o wiele lat.
Można pokusić się o pytanie – po co to, skoro na koniec i tak zapłaci podatek – tyle tylko, że zapłaci go później? Przede wszystkim zapłata podatku od razu pomniejsza kapitał inwestor, zmniejszając tym samym jego możliwości inwestycyjne. Co więcej, operacja opóźniania płatności podatku może być w teorii dowolnie długa i trwać na przykład 20 lat. Jeżeli w naszych kalkulacjach uwzględnimy inflację, może okazać się, że realna kwota podatku będzie dzięki temu o połowę niższa!
To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale doskonale wiemy, jak Ci ją ułatwić. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!
82% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty.