W zeszłym tygodniu japoński rząd i Bank Japonii interweniowały na rynku. Dokładnie mówiąc w piątek, 21 października doszło do interwencji na rynku walutowym poprzez zakup jena. Patrząc jednak na parę walutową CHF/JPY zauważyć można, iż interwencja niewiele dała. Kurs szwajcarskiego franka do jena oscyluje dziś, 25 października powyżej 148 JPY. Co dalej z parą walutową CHF/JPY?
Informacje dochodzące z Banku Japonii
W środę, 19 października jeden z decydentów Banku Japonii w sposób kontrowersyjny wypowiedział się na temat podwyżki stóp procentowych. Seiji Adachi stwierdził, że jest jeszcze zbyt wcześnie, aby bank centralny wyszedł ze swojej ultra luźnej polityki monetarnej. Adachi zaznaczył ponadto, że luzowanie monetarne nie przyczynia się bezpośrednio do ruchów na rynku walutowym. Zdaniem japońskiego bankiera reagowanie na „krótkoterminowe” nurkowanie jena za pomocą narzędzi polityki pieniężnej zwiększyłoby niepewność.
Informacje dla inwestorów, również zeszłej środy, dochodziły od samego przewodniczącego Banku Japonii, Haruhiko Kurody. Gubernator powiedział, że szybkie i jednostronne ruchy jena są złe dla japońskiej gospodarki.
Japonia interweniuje w sprawie jena
Japoński rząd i i Bank Japonii zdecydowały się interweniować na rynku walutowym, kupując jena. Japonia na rynku zainterweniowała w piątek, 21 października. Oświadczenie władz ujawnione zostało natomiast dzień później. Podano wówczas, że władze Japonii są gotowe zapobiegać nadmiernym ruchom par walutowych z jenem.
Co dalej z parą walutową CHF/JPY?
Przechodząc już do wykresu pary CHF/JPY, warto wyznaczyć trzy przedziały cenowe. Dwa z nich stanowią wsparcie dla rynku i są to strefy: 138,70-139,50 JPY oraz 143,05-143,75 JPY. Najwyżej położony obszar (150,00-150,70 JPY) wyznacza opór.
Notowania pary walutowej CHF/JPY oscylują obecnie powyżej poziomu 148 JPY. Rynek zatem w dalszym ciągu znajduje się w bliskiej okolicy tegorocznych szczytów. Mowa o wrześniowych szczytach, które stanowią maksima tego wieku.
Scenariusz wzrostowy
Teraz warto będzie zwrócić uwagę na to, czy rynek utrzyma w najbliższym czasie zakres średniej kroczącej SMA 77. Każdorazowy re-test średniej od góry powodować może podejście pary CHF/PLN do strefy oporu: 150,00-150,70 JPY. Jeżeli tak się wydarzy, przełamanie tego zakresu otworzyłoby drogę rynkowi do osiągania nowych, rekordowych poziomów.
Scenariusz spadkowy
Należy jednak liczyć się z tym, że rzeczywiście rynek podbić może do obszaru oporu 150,00-150,70 JPY. Tam przeważyłaby podaż i notowania pary walutowej CHF/JPY mogłyby wykonać głębsze zejście. Wówczas na zasadzie budowy niższego szczytu, rynek cofnąłby w stronę wsparcia, czyli przedziału cenowego 143,05-143,75 JPY.
Podsumowanie
Teraz kluczowe zdaje się oczekiwanie na najbliższy piątek. Na ten dzień zaplanowano publikację odczytu inflacji w Japonii. Później podjęta zostanie decyzja dotycząca stóp procentowych.