Wzrost gospodarczy w Nowej Zelandii w pierwszym kwartale bieżącego roku okazał się wolniejszy od oczekiwań i wyniósł 0,5% k/k, wobec projekcji równej 0,7% k/k. W ujęciu rocznym wzrost wyniósł 2,5%, przy prognozie 2,7%.
Dane za czwarty kwartał minionego roku nie zostały zrewidowane i pozostały na poziomie 0,4% k/k. Warto dodać, że sektor budowlany spadł 2,1% k/k, co było pierwszym spadkiem od czerwca 2015 roku.
Polecamy: Inwestuj w akcje, surowce, indeksy, waluty. Odbierz 50€ gratis
Ponadto, najważniejszy dla nowozelandzkiej gospodarki, sektor rolniczy wzrósł 4,3% k/k, co było w dużej mierze pokłosiem wyższych cen mleka. Wydatki gospodarstw domowych wzrosły 1,3% k/k, odzwierciedlając silny wzrost w sektorze detalicznym, który zwyżkował 4,7% r/r – największy taki wzrost od ponad dekady.
Warto również wspomnieć, że choć wzrost gospodarczy wyraźnie zwalnia w miarę osłabiania się boomu na rynku nieruchomości, to Nowa Zelandia zarejestrowała najwyższy poziom indeksu terms of trade od 44 lat (relatywne ceny eksportowe do importowych).
Tak świetny wynik to głównie efekt potężnego wzrostu cen produktów mlecznych przeznaczonych na eksport. Zdaniem lokalnych ekonomistów odczyt PKB za Q1 niewiele zmienia w kwestii zmian polityki monetarnej RBNZ.
Zobacz: Inwestuj bez ryzyka. Otwórz konto i odbierz 30$ na start
Analitycy ASB sądzą, że choć dane te będą nieco rozczarowujące dla RBNZ i stwarzają pewne zagrożenia dla prognoz wzrostu przygotowywanych przez bank centralny, stratedzy nie widzą potrzeby do zmian stóp w najbliższym roku. Ich zdaniem najbardziej prawdopodobnym terminem podwyżki będzie końcówka 2018.
To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale doskonale wiemy, jak Ci ją ułatwić. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!
82% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty.