J2T

W ostatnim miesiącu waluty surowcowe (AUD, NZD, CAD i NOK) były silne w stosunku do amerykańskiego dolara. Według Goldmana stoją za tym następujące kwestie: bardziej gołębie niż oczekiwano ostatnie posiedzenie FED w marcu, gwałtowna wyprzedaż na rynku surowców ustabilizowała się, banki centralne rozczarowały oczekiwaniami co do dalszego luzowania.

W związku z tym analitycy GS oczekują zaprzestania aprecjacji tych walut w stosunku do USD. Ich zdaniem rynek wycenia zbyt gołębio podwyżki stóp przez FED, które zdaniem banku nastąpią we wrześniu. Poza tym nawet jeśli ceny surowców będą się stabilizowały na obecnych pułapach to “terms of trade” (bilans cen eksportu do cen importu) będzie kontynuował spadki, co zaważy na gospodarkach tych krajów. Wreszcie GS uważa, że niektóre banki centralne mogą zaprzestać dalszego luzowania pieniężnego, zwłaszcza Australia, Norwegia i Kanada.

Zdaniem strategów grupy AUD i CAD wyglądają interesująco pod kątem handlu. Jednocześnie podkreślają oni, iż dolar australijski jest silnie uzależniony od cen rudy żelaza, które mimo ostatniego dobicia powinny dalej spadać, nawet w przypadku stabilizacji cen pozostałych towarów. Ostatnie wydarzenia – bardziej pesymistyczne wizje dla Chin – skłoniły GS do rewizji prognozy AUDUSD w dół do poziomu 0,67 w ciągu 12 miesięcy.

Forex Demo

Podobnie wygląda sytuacje jeśli chodzi o dolara kanadyjskiego. Po zaskakującej decyzji Banku Kanady w styczniu obecnie BoC wydaje się widzieć bardziej optymistycznie wzrost w drugiej połowie roku. Bank Kanady zauważył, że reperkusje związane z szokiem na rynku ropy dzieją się szybciej niż wcześniej oczekiwano. Stąd też oczekiwania mocnego odbicia eksportu w drugiej połowie 2015.

Jednak według analityków Goldmana szok na rynku ropy będzie większy i dłuższy niż obecnie prognozuje to BoC. Tym samym GS jest sceptyczny do tezy o szybko odbijającym eksporcie Kanady. W rezultacie bank oczekuje deprecjacji dolara kanadyjskiego i spodziewa się kursu USDCAD na poziomie 1,32 w ciągu kolejnych 12 miesięcy.