Już dziś poznamy wyniki posiedzeń banków centralnych USA i Nowej Zelandii i mimo, że konsensus rynkowy nie oczekuje zmian stóp procentowych w obydwu przypadkach wydarzenia te powinny być najciekawszymi w tym tygodniu.
FED: Na wstępie warto przypomnieć sobie wydarzenia z grudniowego posiedzenia FED, czyli oświadczenie i usunięcie frazy considerable time, dot-chart i nowe prognozy makro, konferencje prasową Janet Yellen oraz podsumowanie całego posiedzenia. Obecnie oczekiwania są zdecydowanie mniejsze, a to wszystko z powodu, iż ostatnie tygodnie był prawdziwym pokazem silny amerykańskiej waluty.
Dodatkowo fakt, iż będzie to tzw. małe posiedzenie, po którym opublikowany zostanie jedynie statement nie przyczynia się do możliwości zaistnienia większych zmian. Pod tym względem zdecydowanie ciekawej powinno być na posiedzeniu marcowym (17-18), gdzie prócz komunikatu opublikowane będą nowe prognozy i co najważniejsze odbędzie się konferencja prasowa Janet Yellen. Dlaczego marcowe posiedzenie będzie tak istotne? Jeszcze w grudniu szefowa FED użyła stwierdzenia, iż stopy mogą być podniesione za co najmniej dwa posiedzenia, co sugerowałoby, iż terminem tym może być już kwiecień, stąd rynek na pewno z wielką uwagę będzie doszukiwał się bardziej radykalnych zmian w tonie FED. Nie należy więc oczekiwać większych zmian w jutrzejszym oświadczeniu FOMC, niemniej jednak reakcja na dolarze może być dość duża, tym bardziej, iż ostatnie godziny doprowadziły do pewnego ochłodzenia USD.
RBNZ: Również jutro poznamy komunikat po posiedzeniu Banku Nowej Zelandii, który będzie tym ciekawszy ze względu na spadającą inflację i wciąż trudną sytuację na rynku produktów eksportowych tego kraju, gdzie główną rolę odgrywają ceny nabiału – problem ten opisany we wpisie tłumaczącym jak duży wpływ na gospodarkę NZ mają ceny produktów mlecznych. Temat ten szczegółowo omawiałem także w ostatnim Raporcie Premium – osoby chętne przetestowania darmowego konta Premium proszone są o kontakt mailowy (adres na końcu wpisu).
Po FOMC – Yellen daje nadzieje na szybszą podwyżkę stóp
Zyskaj dostęp do sygnałów i analiz przygotowanych przez profesjonalistę
Niebagatelnym wpływem na decyzję RBNZ (przyszłe, gdyż jutro najpewniej stopy zostaną utrzymane na obecnym pułapie) może mieć ostatnie cięcie stóp przez Bank Kanady, który to również niespodziewanie zdecydował się na takich ruch. Zarówno Nowa Zelandia, Kanada czy Australia posiada waluty stricte surowcowe, zatem luźna polityka monetarna w Kanadzie może poniekąd przełożyć się na takowe w pozostałych krajach. Taki efekt dostrzegliśmy w zeszłą środę, kiedy to po decyzji BoC zarówno AUD jak i NZD mocno traciły. Publikacja jutrzejszego komunikatu powinna zawierać zdecydowanie bardziej gołębie stwierdzenia, a to może być pretekstem do wyprzedaży Nowozelandczyka względem USD (short na popularnym kiwi).
Relacja z wyników posiedzenia FED (g.20) jak i RBNZ (g.21) na żywo na stronie serwisu InsiderFX, zapraszam serdecznie.