Ostatnie komentarze ze strony członków Banku Anglii oraz raport z rynku pracy zachęcają analityków duńskiego banku do podejścia, iż pierwszą podwyżkę stóp ujrzymy już w listopadzie. Byłoby to bezprecedensowe wydarzenie, gdyż prawdopodobnie nastąpiłaby ona jeszcze przed podwyżką stóp w USA.
- Inwestuj bez ryzyka. Otwórz bezpłatne konto i odbierz 30$ na start
- Bezpłatne sygnały forex w XM. Sprawdź naszą skuteczność
Danske zwraca uwagę przede wszystkim na płace i ich dynamikę. W ujęciu nominalnym dynamika wzrostu płac jest najwyższa od początku 2009 roku. Z kolei uwzględniając stopę inflacji (realna zmiana płac) mamy najwyższy poziom od 2007 roku.
Inflacja CPI, realny wzrost płac i 3-miesięczna średnia płac
Poza tym bank zwraca uwagę, że największy udział we wzrośnie dynamiki płac ma sektor prywatny, co również wspiera jastrzębi pogląd strategów grupy.
Wzrost płac w sektorze prywatnym/publicznym
Poza tym zdaniem Danske pomimo wyższej stopy bezrobocia jaką odnotowaliśmy podczas publikacji ostatniego raportu oraz niższego zatrudnienia rynek pracy w dalszym ciągu wolniej lub szybciej wraca do „normalności”, przy założeniu, że szacowana średnioterminowa stopa bezrobocia przez BoE jest na poziomie 5,5%. Innymi słowy spowolnienie zmniejsza się, którego sygnałem jest również wzrost płac.
Na koniec bank powołuje się na ostatnie wypowiedzi członków BoE. Po pierwsze Mark Carney w zeszłą środę przy okazji wystąpienia przed Komisją Skarbu powiedział, że pierwsza podwyżka stóp jest „coraz bliższa”. Po drugie zaś David Miles (uważany za jednego z gołębi tamtejszej Rady) dodał, że „wzrost stóp wkrótce będzie prawdopodobnie właściwy”.
Te komentarze wskazują, że pierwsze podwyżka zbliża się wielkimi krokami, co wspiera pogląd banku, iż ujrzeć ją możemy już na listopadowym posiedzeniu.
Co więcej stratedzy Danske sugerują, że sierpniowe posiedzenie będzie również bardzo ważne. Wówczas w czwartek 6 sierpnia poznamy zarówno oświadczenie BoE, jak i minutes oraz raport o inflacji. Bank oczekuje, że wówczas dwaj skrajnie jastrzębio nastawieni członkowie BoE (Weale i McCafferty) będą głosować za podwyżką na sierpniowym posiedzeniu. Skupić się należy także na nowych projekcjach