Analitycy duńskiego banku przeanalizowali rynek EURUSD pod kątem kliku – kluczowych ich zdaniem – aspektów.
Przepływy – pozycje długie na dolarze wciąż pozostają zwiększane od okresu wiosennego szczytu, sugerując przestrzeń do zawierania kolejnych pozycji długich. W tym samym czasie słabszy europejski rynek akcyjny mógł być spowodowany zabezpieczaniem pozycji walutowych ukierunkowanych na sprzedaż EUR (negatywna korelacja między kursem euro a np. DAX).
- Otwórz bezpłatne konto w XM. Otrzymasz 30$ na start
- Bezpłatne sygnały forex w XM. Sprawdź naszą skuteczność
Wycena – z punktu widzenia parytetu siły nabywczej kurs EURUSD oscylować powinien w rejonie 1,23 co sugeruje niedowartościowanie. Natomiast krótkoterminowy model Danske wskazuje poziom 1,10.
Ryzyka – wahanie FEDu jeśli chodzi o podwyżkę stóp związane ze zbyt silnym dolarem.
Prognozy – 1,10 (za miesiąc), 1,04 (3 miesiące), 1,06 (6 miesięcy), 1,10 (12 miesięcy).
Projekcja kursu EURUSD
Podsumowanie – zdaniem analityków Danske w krótkim terminie (3-6 miesięcy) fundamenty wciąż faworyzują spadki EURUSD, głównie z powodu nie w pełni wycenianej podwyżki stóp przez FED oraz zobowiązania EBC do agresywniejszego skupu aktywów. Bank spodziewa się większego ruchu w okresie letnim.
Minimum zdaniem analityków będzie osiągnięte na początku jesieni, w miarę jak para będzie zbliżać się do parytetu na fali pierwszej podwyżki stóp w USA (oczekiwana we wrześniu).
Jednak fundamenty średnio i długoterminowe powinny gwarantować nam wyższe poziomy EURUSD. Głównymi przyczynami są oczekiwany przez bank wzrost inflacji w EMU, jaką mamy zobaczyć w drugiej połowie roku oraz zakończenie wyceniania dalszych podwyżek przez FED i ewentualny ruch EBC w kierunku wychodzenia z QE.