J2T

2022 rok jest wyjątkowo trudny dla rynku kapitałowego. Po pierwsze, teraz już nie tylko Rada Polityki Pieniężnej, ale Amerykańska Rezerwa Federalna oraz Europejski Bank Centralny podnoszą stopy procentowe, a zacieśnianie polityki monetarnej nie jest korzystnym zjawiskiem na giełdach. Po drugie, świat boryka się obecnie z rekordową w XXI wieku inflacją i ekstremalnie wysokimi cenami energii.

To wszystko wpływa na ponadprzeciętnie wysokie wahania kursów na rynkach i wzrost awersji do ryzyka wśród inwestorów, co oczywiście zakłóciło trwającą od wielu lat wielką hossę. A jak doskonale wiadomo, przy każdym większym załamaniu kursu traderzy i analitycy snują rozwiązania czy to już początek nowego kryzysu na giełdzie czy jednak po prostu mamy do czynienia z korektą.

Co kryje się pod tym drugim terminem? Jak działają, co je wywołuje i kiedy w rzeczywistości na rynku kapitałowym korekty mają miejsce? Jak je rozpoznać? Przekonamy się poniżej:

Korekta na giełdzie – co to jest? Trader pod presją

Korekta na giełdzie oznacza sytuację, w której dochodzi do spadku cen akcji poszczególnych spółek lub indeksów giełdowych na danym rynku, po trwającym od miesięcy czy lat wzroście. Po takiej przecenie następuje jednak powrót do poprzednich poziomów cenowych i do trendu wzrostowego.

Zwykle korekta trwa od kilku dni do paru miesięcy. W tym czasie może w różnej intensywności dotyczyć skali spadków, długości trwania ruchu cen, a także kształtu kursu na wykresie.

Korekta na giełdzie to sytuacja powszechnie występująca na rynkach na całym świecie. Oczywiście korektę można zaobserwować także na akcjach pojedynczej spółki, ale jednak termin ten pojawia się przede wszystkim, gdy odnosi się do większej ich liczby firm i szerzej – do sytuacji na rynku giełdowym.

Co najczęściej wywołuje korektę?

Korekta na giełdzie nierzadko może mieć miejsce na skutek ważnych wydarzeń o charakterze międzynarodowym. Kluczowe znaczenie ma tutaj sytuacja gospodarcza Stanów Zjednoczonych. Ponadto, korekty mogą być również czynnikami politycznymi, na przykład wyborami prezydenckimi czy parlamentarnymi w USA.

Jeśli chodzi o sytuację na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, mogą wpływać na nią zmiany na giełdzie amerykańskiej, ale także na giełdach europejskich.

Po każdej obniżce cen akcji lub indeksów giełdowych w przypadku korekty powinno dochodzić do nawrotu poprzedniego trendu. Oznacza to, że mamy tutaj do czynienia ze zjawiskiem okresowym. Jeśli więc mowa o inwestycji długoterminowej, trader nie musi się specjalnie martwić.

Forex Demo

Skutki korekty

Korekta na giełdzie – zwłaszcza, jeśli dotyczy całego rynku, prowadzi zwykle do wystąpienia negatywnych emocji czy nawet paniki. Niepokój nie zawsze będzie jednak uzasadniony.

Warto dodać, że niektórzy inwestorzy nawet specjalnie wyczekują momentu okresowego spadku cen, aby móc dokupić akcje i później więcej na nich zarobić. Stanowią one dla nich najlepsze okazje na to, aby rozszerzyć swój portfel akcyjny.

Jak rozpoznać korektę?

Rynek giełdowy wymaga ciągłej obserwacji i analizowania na bieżąco. Jeśli spadki to tylko korekta, indeksy giełdowe i akcje poszczególnych spółek po krótkim okresie powinny ponownie pójść w górę. Jeśli jednak obniżka cen zwiastuje nadchodzący krach, sytuacja w najbliższym czasie będzie się tylko pogarszać.

Jak rozpoznać korektę i odróżnić ją od zbliżającego się kryzysu? Do korekty może dojść, kiedy wcześniejsze wzrosty były uzasadnione sytuacją na rynku. To znaczy, że akcje nie były przewartościowane, a ich cena rosła z powodu rozwoju danego sektora czy też w związku z poprawiającą się sytuacją gospodarczą i polityczną całego kraju.

Ryzyko wystąpienia bańki spekulacyjnej Trader pod presją

Jeśli jednak długotrwałe wzrosty nie miały związku z poprawiającymi się wynikami finansowymi i ogólną kondycją spółek czy całej gospodarki lub jej sektora, mogło dojść do wystąpienia bański spekulacyjnej. W takim przypadku, prędzej czy później dojdzie do załamania cen. Chwilowa obniżka kursu może więc być zapowiedzią nie tylko korekty, ale czasem również krachu.

Aby skutecznie interpretować rynek w ujęciu długoterminowym, należy zatem w swoim systemie handlowym brać pod uwagę nie tylko analizę techniczną, ale i czynniki fundamentalne. Zyskowne inwestowanie jest ściśle związane z nieustannym trzymaniem ręki na pulsie i śledzeniem aktualnych informacji na temat danego rynku i gospodarki.

Czy istnieją korekty wzrostowe?

Większość ekspertów dziś wskazuje, że korektą może być również nagły wzrost cen akcji i indeksów giełdowych, poprzedzony miesiącami lub latami spadków. W przypadku, kiedy mowa o korekcie, która ma miejsce po wcześniejszym długoterminowym okresie spadkowym, inwestor może mieć okazję do sprzedaży akcji po wyższej cenie.

Należy oczywiście mieć świadomość, że wzrosty związane z korektą także mają charakter okresowy. Tym samym inwestor nie może długo czekać ze sprzedażą instrumentów, bowiem za chwilę na rynku może ponownie pojawić się duży spadek.