Ethereum przeszło w ciągu ostatniego roku znaczące zmiany. Największym wydarzeniem było Merge, gdzie platforma blockchain przeszła z proof of work na koncepcję proof of stake, eliminując wysokie koszty energii i czyniąc z górników kryptowalut melodię przeszłości.
Była to pierwsza poważna aktualizacja, która sprawiła, że platforma stała się szybsza, bardziej wydajna i przyjazna dla środowiska. Merge stworzył jednak inne wyzwanie, które stało się widoczne, gdy rząd USA usankcjonował oparte na Ethereum narzędzie prywatności Tornado Cash.
Zgodność lub cenzura
Z proof of stake jest dominującym sposobem zatwierdzania transakcji i zarabiania w sieci Ethereum, walidatorzy korzystali z usługi MEV Boost. Dominujący dostawca pochodził z firmy Flashbots, która postanowiła dostosować się do sankcji OFAC (Office of Foreign Assets Control) nałożonych na Tornado Cash.
Wszystkie te wydarzenia doprowadziły do tego, że niektóre bloki musiały czekać zbyt długo na przetworzenie transakcji, co jest postrzegane jako cenzura i sprzeczne z podstawową neutralnością i zdecentralizowanymi właściwościami sieci. Nie chodzi o to, że walidatorzy chcą blokować adresy objęte sankcjami, ale robili to domyślnie, ponieważ korzystanie z oprogramowania Fleshbot było wygodne.
Cenzura doprowadziła do tego, że 79% bloków było zgodnych z OFAC (Office of Foreign Assets Control), podczas gdy inne były skutecznie cenzurowane. Jednak wraz z ostatnimi wydarzeniami sytuacja się zmienia i obecnie 66% bloków zawartych na blockchainie jest zgodnych z instrukcjami OFAC.
Nowe przekaźniki
Monopol Flashbota powoli się zmniejsza, ponieważ pojawili się czterej nieocenzurowani konkurenci: Agnostic, Relayoor, Ultrasound i Aestus. Nawet Flashbot próbuje walczyć z cenzurą, zachęcając walidatorów do korzystania z innych zasobów. Cała społeczność Ethereum dostrzegła problem, który zagrażał neutralności sieci. Pierwszorzędnym celem zdecentralizowanej platformy blockchain jest oferowanie całkowitej neutralności i tego, że żaden centralny organ zarządzający nie będzie sterować tym procesem.
Rządowi Rządowi Stanów Zjednoczonych udaje się zakłócić tę neutralność z powodu słabości przekaźników. Ideą MEV-Boost była pomoc walidatorom w uzyskaniu Maximal Extractable Value lub dodatkowego zysku z tytułu zmiany kolejności lub włączenia transakcji do bloku. Pomysł ten w większości przypadków odniósł sukces, ponieważ duży i mali walidatorzy mogli uzyskać dodatkową wartość z proof of stake. Problemem był monopol oprogramowania Flashbot, który w pewnym momencie posiadał ponad 90% walidatorów. Obecnie sytuacja się zmienia, a około 25% transakcji przychodzi przez alternatywne walidatory.
Ruch cenowy Ethereum
Cały rynek kryptowalut jest nadal rynkiem niedźwiedzia i o ile początek grudnia 2022 roku miał kilka dni noszących znamiona rynku byka, gdzie Ethereum osiągnęło poziom 1321 USD, to w kolejnych tygodniach mieliśmy znaczące spadki w okolicach 1150 USD. Obawy o cenzurę i inne zakłócenia na rynku kryptowalut odgrywały rolę i istniała obawa, że cena może zejść poniżej psychologicznej bariery 1100 dolarów. Jednak początek 2023 roku przyniósł nową nadzieję, a dzięki temu, że cenzura zastała w pewnym stopniu poluzowana, obecna cena Ethereum wynosi około 1250 USD.
Do maksimum wszechczasów wynoszącym 4865,57 USD jest jednak jeszcze bardzo daleko, a cena nie zależy wyłącznie od kwestii cenzury i platformy Ethereum. Jednak większość kryptowalut ma podobną trajektorię i jeśli Bitcoin pójdzie w górę, większość innych może także zanotować wzrosty. Daje to nadzieję kryptowalutowym inwestorom i zwykłym entuzjastom, obiecując, że fluktuacje rynkowe mają wzloty i upadki jako normę.