Żeby w pełni odpowiedzieć na to pytanie, musisz uzmysłowić sobie, na jakich płaszczyznach rozpatrujesz całe zagadnienie.
Z jednej strony masz do czynienia z problemami technologicznymi. Są one całkowicie odmienne od tych, które występują w przypadku obrotu elektroniczną postacią tradycyjnych walut. Z drugiej bitcoin w swej istocie jest tak różny od obowiązującego systemu pieniądza dowolnie kreowanego przez banki centralne, iż ten fakt również wpływa na bezpieczeństwo zgromadzonych w nim środków.
Ta “wierzchnia warstwa” bitcoina dotyczy tego, w jaki sposób wpływa on na intuicyjność i poprawność przeprowadzanych w nim transakcji, jak jest skonstruowany. Gdy zaczniemy rozpatrywać tę warstwę, widzimy, że zachowując podstawowe środki bezpieczeństwa znane z obsługi takich narzędzi elektronicznej komunikacji jak e-mail, archiwizacja plików komputerowych czy przestrzeganie fundamentalnych procedur w bankowości elektronicznej, jesteśmy w stanie bez problemu zapewnić ochronę naszych pieniędzy zgromadzonych w bitcoinie.
O czym musisz pamiętać?
Na pewno należy wykonać przynajmniej jedną kopię kluczy portfela bitcoinowego. Ta czynność jest często wręcz podpowiadana przez program komputerowy czy aplikację mobilną i sprowadza się do jednego, dwóch potwierdzeń myszką czy palcem na smartfonie.
Przy małych kwotach, jakie nosimy w zwykłej portmonetce, archiwizacja na samym urządzeniu, ewentualnie potwierdzona kopią na pendrivie czy karcie mikrosd, jest zupełnie wystarczającym środkiem.
Gdy dysponujemy większymi, znaczącymi dla nas pieniędzmi, warto utworzyć tak zwany portfel off-line. Jest nim zwykła kartka papieru. Na niej odpowiedni program drukuje wygenerowany zestaw kluczy – prywatny i publiczny.
Jeżeli zrobimy to jeszcze na zestawie komputer-drukarka, odłączonym od internetu, to będziemy mieć wręcz 110 proc. pewności, że nikt nam nie zabierze pieniędzy przez atak sieciowy. Ważne jest tylko, aby kartka z kluczami została powielona przynajmniej w dwóch egzemplarzach.
Uwaga na wirusy
W przypadku generowania portfela papierowego na sprzęcie podłączonym do sieci, musimy uważać, czy na naszym komputerze nie ma wirusów. Niektóre lubią podkradać wszelkiego rodzaju hasła i przesyłać je dalej do przestępców. Jeśli mamy czysty komputer, to ryzyko, że pojawi sie jakiś program szpiegujący bitcoinowe klucze, jest dziś prawie zerowa.
Gdyby jednak w przyszłości wartość BTC znacząco wzrosła, prawdopodobieństwo takich sieciowych agresorów także będzie większe. Jednak obecnie podstawowe środki bezpieczeństwa znane z obsługi internetowych kont bankowych są wystarczające.
Przelewu nie cofniesz
Inną ważną kwestią przy posługiwaniu się pieniędzmi w postaci bitcoina jest zakodowanie sobie bardzo mocno i głęboko, że przelewy są nieodwracalne. Jeżeli popełnisz błąd, to tylko dobra wola odbiorcy może sprawić, że pieniądze zostaną ci zwrócone. Dobrze jest też wiedzieć, że nie ma możliwości zrobienia błędnego przelewu na nieistniejące czy źle wpisane konto (adres) BTC. System po prostu nie przyjmie takiego zlecenia.
Nie sfałszujesz, nie dodrukujesz
Zupełne innym zagadnieniem jest poziom bezpieczeństwa naszych pieniędzy w ujęciu podstawowych idei i zasad, według których stworzono tę cyfrową walutę. W odróżnieniu od sytemu fiat money, w którym żyjesz od kilkudziesięciu lat, bitcoin zapewnia ci niezależność od widzimisię kierujących państwami polityków i szefów banków centralnych.
Tak jak nie można dodrukować, czyli inflacyjnie obniżyć wartości złota lub srebra, tak samo niewykonalne jest sfałszowanie czy zwiększenie emisji bitcoina ponad ściśle określony przez odpowiedni algorytm poziom.
Jeśli użyteczność BTC w realnej gospodarce będzie się zwiększać, to nie ma innej możliwości, niż stały wzrost jego wartości. Oczywiście mówimy tu o długoletnim procesie i nie interesują nas jego stochastyczne wahania wywołane grą sił rynkowych.
Słowem podsumowania
Gdy zachowamy podstawowe zasady bezpieczeństwa stosowane tak w elektronicznej bankowości, jak i w codziennym korzystaniu ze sprzętu informatyczno-komputerowego, to nasze bitcoiny są całkowicie bezpieczne. A powrót do korzeni w pojmowaniu, czym tak naprawdę jest i powinien być pieniądz, zapewni ci ochronę gromadzonych przez lata oszczędności.
To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale doskonale wiemy, jak Ci ją ułatwić. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!
82% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty.