J2T

Globalny rynek finansowy rozkręcił się na dobre, a pierwszą tegoroczną sesję zaczęliśmy od wysokiego “c”, z racji potężnej wyprzedaży na chińskich rynkach kapitałowych, które przełożyły się na negatywne nastroje w Europie oraz w USA (na podstawie kontraktów terminowych).

Bezpośredniej przyczyny takowego ruchu należy doszukiwać się w słabszym przemysłowym indeksie PMI, opublikowanym tej nocy. Niemniej należy zadać sobie pytanie, jeśli jedna figura makroekonomiczna potrafi wywołać takie turbulencje, to co może być kiedy kolejne figury będą wpisywać się w to pasmo? Z kolei potencjalnych powodów ku temu nie brakuje.

Zobacz: Inwestuj bez ryzyka. Otwórz konto i odbierz 30$ na start

Owe spadki wraz z napięciem na linii Arabia Saudyjska – Iran (zerwanie stosunków dyplomatycznych) kreuje ryzyka z punktu widzenia największego gracza strony podażowej całego kartelu OPEC. Stosunki dyplomatyczne z Iranem zerwały również Bahrajn, Sudan czy Zjednoczone Emiraty Arabskie. Jest to efekt szturmu irańskich protestujących na arabską ambasadę w Iranie, po egzekucji jednego z ich szyickich duchownych.

Biorąc pod uwagę silne wyprzedanie rynku ropy każda intensyfikacja działań może prowadzić do gwałtownych ruchów ceny. Ponadto, w kontekście Iranu należy wspomnieć, iż kraj ten planuje niebawem wznowić eksport surowca, co w obecnej sytuacji może wywoływać obawy o fizyczny transport czarnego złota.

W kwestii Arabii Saudyjskiej ostatnio pisałem odnośnie skutków niskich cen ropy i ich konsekwencji na tegoroczny budżet kraju.

Screen Shot 01-04-16 at 01.50 PM

Patrząc szerzej, w tym tygodniu mamy kilka publikacji dla ropy (wszystkie cotygodniowe publikacje). Poza tym, warto rzucić okiem na czwartkowe dane eksportowe odnośnie kluczowych zbóż (pszenica, kukurydza, soja). Wcześniej, bo już jutro będzie miała miejsce pierwsza w tym roku aukcja mleka w proszku na Global Diary Trade. Jest bardzo ważna publikacja dla dolara nowozelandzkiego, który skądinąd mocno traci podczas dzisiejszej sesji, ze względu na rozwój wydarzeń w Chinach.

Forex Demo

Zobacz: Konkurs “Analityk Roku 2015” (weź udział i oddaj swój głos)

Rynki wspomnianych zbóż również zaczęły nowy rok od spadków. Ceną soi nie sprzyja korzystna pogoda w Brazylii, która poprawia perspektywę upraw. Deszcze w północnych obszarach uprawy soi i kukurydzy dodały niezbędnej wilgotności. Podczas gdy na południowych obszarach suchsza pogoda jest również pożądana z uwagi na zbyt wiele opadów w ostatnich tygodniach.

Warto również dodać, iż obecnie wchodzimy w tzw. martwy sezon, jeśli chodzi o zboża. Początek każdego roku to koniec zbiorów pszenicy w Australii, zasiewów w Indiach i Pakistanie. Zakończyły się również zasiewy soi w Brazylii. Jednymi pracami obecnie jeszcze prowadzonymi (będącymi blisko końca) kończące się żniwa kukurydzy w Indiach. Jednakże czynnik ten nie powinien być znaczący, z uwagi na niewielki udział tego państwa w światowej podaży zboża.

Poza tym podczas tego tygodnia warto spoglądać na złoto, które dzisiaj dość mocno rośnie na mocy globalnego spadku apetytu na ryzyko. Potencjalne lepsze dane z USA (ISM-y, ADP i NFP) powinny zapewnić presję podażową na rynku kruszcu.

akademia baner pojedynczy wpis żółty

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale doskonale wiemy, jak Ci ją ułatwić. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO