Po opublikowanym dzisiaj w nocy protokole z ostatniego posiedzenia Rezerwy Banku Australii rynek AUD dostał nieco świeżego powietrza. Nieco bardziej jastrzębie stwierdzenia oddaliły wiszący nad AUD topór, w kontekście dalszego luzowania polityki monetarnej.
Zobacz: Analiza techniczna EURUSD oraz rynek stopy procentowej
Z drugiej strony przed kilkoma chwilami otrzymaliśmy dość dobre dane dotyczące inflacji konsumenckiej w USA. Wskaźnik bazowy (core) co prawda nie zmienił się (1,9%), lecz wskaźnik w szeroki ujęciu wzrósł z o% do 0,2% rok do roku. Jest to o tyle pozytywna wiadomość, iż w tej kategorii wliczamy również ceny ropy naftowej, a więc produktu będącego pod dość mocną presją niedźwiedzi. Niemniej jednak wspomnieć należy, iż ceny ropy w październiku były względnie stabilne.
Zobacz: Inwestuj bez ryzyka. Otwórz konto i odbierz 30$ na start
Od strony technicznej na rynku AUDUSD mamy niezwykle ciekawą sytuację. Po pierwsze na krótkoterminowym interwale widzimy, iż rynek notuje spadki po odczycie inflacji z USA. Kluczowym, w tym kontekście, pozostaje rejon 0,7110, gdzie przebiega zniesienie 38,2% ostatniej, lokalnej korekty wzrostowej.Dlatego też, jeśli rynek zdoła wybronić owy poziom warto próbować zajmować pozycję długie.
Z punktu widzenia wykresu H4 rynek pary boryka się z górnym ograniczeniem kanału spadkowego, którego przełamanie dałoby światło do dalszych zwyżek (de facto ostatnia świeczka zdołała pokonać ten rejon). Tym samym szanse na kontynuację wzrostów z punktu widzenia AT są całkiem spore, a wszystko powinno rozstrzygnąć się ciągu najbliższych kilku godzinach.
Co jeszcze może przemawiać za longiem? Mianowicie rynek stopy procentowej. Minutes RBA było odczytane przez rynki jako dość jastrzębie. Ostatnie dane z rynku pracy był wręcz fenomenalne, tak więc fundamentalnie wszystko wydaje się być różowe. Patrząc na poszczególne kontrakty FRA dla obydwu walut możemy wysnuć wnioski, iż obecnie para winna znajdować się w pobliżu 0,7300, a to daje dużą przestrzeń dla potencjalnych longów.
Łyżką dziegciu może okazać się dzisiejszy spadek cen rudy żelaza (jeden z głównych towarów eksportowych Australii), ale… Gdy spojrzymy na korelację między parą a cenami rudy zauważymy, iż para ma dużo do nadrobienia, by zrównać się z kursem, jaki wskazuje obecnie cena surowca.