W ostatnich latach 1 lipca był terminem, w którym rozpoczynał się nabór wniosków drogą elektroniczną o świadczenia wychowawcze w ramach programu “Rodzina 500+”. W bieżącym roku nadeszły jednak zmiany. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg wyjaśniła, że tym razem świadczenie wychowawcze zostało przyznane na okres, który potrwa aż do 31 maja 2021 roku. Tak więc, aktualnie rodzice nie muszą składać nowego wniosku. Kolejny okres świadczeniowy 500 plus rozpocznie się bowiem dopiero 1 czerwca, a wnioski będzie można wówczas składać od 1 lutego. Takie działanie z pewnością usprawniło całą procedurę. Od przyszłego roku z kolei ma funkcjonować docelowy roczny okres świadczeniowy, czyli będzie on trwać od 1 czerwca 2021 do 31 maja 2022.
Przejdźmy więc, do składania wniosków przez osoby dokonujące tego po raz pierwszy, ponieważ ta kwestia z pewnością interesuje świeżo upieczonych rodziców.
Świadczenie wychowawcze 500 plus w przypadku urodzenia dziecka
Oczywiście cały czas można składać nowe wnioski o świadczenie 500 plus. Może to mieć miejsce, choćby w przypadku, gdy dziecko dopiero co się urodziło. W przypadku złożenia wniosku w terminie trzech miesięcy od dnia tego wydarzenia, prawo do świadczenia zostanie ustalone od miesiąca narodzin. W przypadku przekroczenia tego terminu, prawo ustala się od daty wpłynięcia wniosku z prawidłowo wypełnionymi dokumentami. Dodatkowo, świadczenie oczywiście zostaje przyznane na ten sam termin co opisywany powyżej, a więc do końca maja 2021 roku.
Ile czasu zajmuje wypłata świadczenia od złożenia wniosku? Maksymalnie do końca miesiąca kalendarzowego następującego po dacie wpłynięcia dokumentów. Dla przykładu, za wniosek złożony jeszcze w sierpniu świadczenie powinniśmy otrzymać przed końcem września.
Z kolei w przypadku śmierci rodzica, któremu zostało przyznane świadczenie, drugi rodzic musi złożyć wniosek w ciągu trzech miesięcy, aby ciągłość świadczenia została zachowana.
500 plus – złożenie nowego wniosku
Gdzie w takim razie można złożyć wniosek, aby przystąpić do programu “Rodzina 500+”? Cała czynność jest bardzo łatwa i nieskomplikowana, można tego dokonać drogą internetową za pośrednictwem:
- Portalu Emp@tia
- Platformy Usług Elektronicznych ZUS
- Bankowości elektronicznej.
Emp@tia to rządowy portal informacyjno-usługowy, którego celem jest ułatwienie załatwiania spraw dotyczących przyznania pomocy społecznej, zasiłków czy świadczeń. Korzystanie z niego jest niezwykle proste. Wystarczy wejść na stronę portalu i wybrać odpowiednią zakładkę.
Z kolei ZUS oferuje możliwość złożenia wniosku o świadczenie 500 plus za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE ZUS). Wystarczy odwiedzić stronę i zapoznać się z instrukcją.
Natomiast banki, które umożliwiają złożenie wniosku o świadczenie 500 plus przez swoje serwisy to:
- PKO Bank Polski
- Inteligo
- Santander Bank Polska
- PEKAO S.A.
- mBank
- ING Bank Śląski
- Alior Bank
- Bank Millennium
- Envelo
- Bank Polskiej Spółdzielczości (oraz wybrane zrzeszone Banki Spółdzielcze)
- BNP Paribas
- Credit Agricole
- Getin Noble Bank
- Nest Bank
- SGB Bank (oraz wybrane zrzeszone Banki Spółdzielcze)
Jeśli wolimy drogę tradycyjną, można tego dokonać w gminnym ośrodku społecznym lub innej instytucji do tego powołanej w gminie, w której mieszkamy lub listownie za pomocą Poczty Polskiej.
Warto przypomnieć, iż dzięki zmianom obowiązującym od 1 lipca ubiegłego roku świadczenie wychowawcze przysługuje na wszystkie dzieci do 18 roku życia, bez względu na dochody uzyskiwane przez rodzinę. Finansowe wsparcie trafia więc w sumie do rodziców 6,8 milionów dzieci.
To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale doskonale wiemy, jak Ci ją ułatwić. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!